Hlavní obsah
Aplikace eRouška 2.0 Foto: Novinky

O druhou verzi eRoušky je obrovský zájem

První verze aplikace eRoušky, která má být jedním z hlavních nástrojů při boji s koronavirem v tuzemsku, se velkého úspěchu mezi uživateli nedočkala. Za pět měsíců si ji stáhlo pouze 270 tisíc lidí. Druhá verze, jež funguje na zcela jiném principu, je o poznání populárnější. Za pouhých 24 hodin si ji stáhlo skoro stejně lidí jako první generaci za zmiňovaných pět měsíců. Novinkám to v sobotu potvrdila Renata Povolná, vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Aplikace eRouška 2.0 Foto: Novinky
O druhou verzi eRoušky je obrovský zájem

„Za prvních 24 hodin si novou aplikaci eRouška stáhlo pro platformy Android a iOS 240 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že první verze aplikace měla za celou dobu od svého uvedení 270 tisíc stažení, považujeme to za obrovský úspěch,“ uvedla pro Novinky Povolná.

Druhá generace eRoušky funguje zcela odlišně než ta první. Ta byla vytvořena především jako pomůcka pro hygieniky při vyhledávání kontaktů, novinka místo toho představuje anonymní varovný systém pro občany.

„Nová verze eRoušky slouží jako informativní nástroj pro každého z nás. Oproti první verzi je postavena na odpovědném chování občanů. V případě, že nás aplikace upozorní na možný rizikový kontakt s nakaženým, můžeme dbát zvýšené opatrnosti a chránit svou rodinu,“ popsal již dříve přínosy aplikace ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jak funguje aplikace?

V praxi to funguje zcela jednoduše. Aplikace eRouška 2.0 běží na pozadí chytrého telefonu a prostřednictvím technologie Bluetooth skenuje zařízení v dosahu, která mají také nainstalovanou aplikaci eRouška 2.0. Zohlednit přitom dovede hygieniky doporučená pravidla – tedy zda byl dotyčný v kontaktu s nemocným na vzdálenost dvou metrů po dobu delší než 15 minut.

Všechny takové kontakty jsou v aplikaci anonymně uchovávány několik dní. Data jsou skutečně anonymní, aplikace nezná polohu uživatele, informace určuje pouze na základě Bluetooth LE a Apple/Google protokolu pro rozpoznávání blízkosti.

Pokud se někdo nakazí koronavirem a používá eRoušku 2.0, hygiena mu zašle unikátní kód. Dotyčný ho zadá do aplikace a odešle varování všem lidem, kteří s ním přišli do rizikového kontaktu. Je tedy zřejmé, že aplikaci musí používat co nejvíce uživatelů, aby systém fungoval co nejspolehlivěji.

Nová verze odstranila i porodní problémy první generace – je schopna běžet neustále na pozadí a nevybijí tolik baterii telefonu.

Aplikace eRouška 2.0

Foto: Novinky

Chovat se odpovědně, nezatěžovat systém

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová pro Novinky upřesnila, že aplikace má skutečně pouze informativní charakter. Hygiena s aplikací nijak dále nepracuje, nevyužívá ji k trasování lidí.

Lidé navíc musí počítat s tím, že aplikace nedokáže rozpoznat, zda měl někdo nasazený respirátor či roušku, nebo zda byl nakažený například za plexisklem. „Pokud lidem přijde na mobil upozornění, že se setkali s nakaženým, neznamená to, že by měli okamžitě volat svému doktorovi nebo na hygienu,“ zdůraznila Štěpanyová.

„Lidé by měli pouze pečlivěji sledovat svůj zdravotní stav a chovat se zodpovědněji, například zbytečně nechodit mezi velké množství lidí,“ podotkla mluvčí ministerstva zdravotnictví s tím, že na lékaře by se měli lidé obrátit až ve chvíli, kdy budou mít nějaké příznaky. Přesně takový postup koneckonců radí i samotná aplikace eRouška a totéž je doporučeno i lidem, kteří aplikaci nemají.

Stahovat aplikaci eRouška 2.0 můžete prostřednictvím následujících odkazů:

Anketa
Stáhli jste si novou verzi aplikace eRouška?
Ano
32.4 %
Ne, ale mám to v plánu
8.1 %
Ne, ani to nemám v plánu
59.5 %
Celkem hlasovalo 11165 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků