Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi má klesnout

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se patrně sníží a lhůta pro převod telefonního čísla bude kratší. Sněmovna novelu o elektronických komunikacích, která změny předpokládá, na zářijové schůzi podle středečního doporučení hospodářského výboru schválí. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi má klesnout

Novela bude účinná pravděpodobně až od dubna příštího roku místo od ledna 2020. Odklad navrhl Patrik Nacher (ANO) v souvislosti s průtahy v legislativním procesu a s potřebou dát operátorům určitý čas na to, aby se na změny připravili. Výbor přijetí pozměňovacího návrhu doporučil.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi klesne podle novely z 20 na pět procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících jejího trvání nehradili nic. Doba pro převedení čísla při změně mobilního operátora se zkrátí z deseti dnů zpravidla na dva pracovní dny. Zákazník by při přechodu ke konkurenci také nemusel kontaktovat svého dosavadního operátora.

Sněmovna schválí novelu ve znění celkového pozměňovacího návrhu, který ji zpřesňuje. Jde například o identifikaci zákazníka, který o přenos čísla žádá, a o možnost žádat vrácení nespotřebovaného kreditu na předplacené kartě. Zatímco vrácení nespotřebovaného kreditu by operátor mohl zpoplatnit, u přenesení telefonního čísla by zákon výslovně stanovil, že je bezplatné.

Vznikne také kalkulátor, díky němuž by si klienti mohli nezávisle porovnat ceny jednotlivých operátorů. Srovnávací nástroj provozovaný Českým telekomunikačním úřadem by hodnotil také kvalitu služeb.

Schváleny byly i další pozměňovací návrhy

Hospodářský výbor doporučil schválení i dalších Nacherových pozměňovacích návrhů, které zavedou sankce za nedodržení evropského nařízení o regulaci ceny za volání a za textové zprávy do zahraničí v rámci Evropské unie a ověřovací kód účastníka, aby při přenesení čísla nevznikaly pochyby o identitě žadatele. O obdobné úpravě Leo Luzara (KSČM), kterou by se podle něho zabránilo nechtěnému nebo úmyslnému převedení čísla uživatele bez jeho vědomí, bude plénum hlasovat bez stanoviska výboru.

Výbor se neshodl na postoji ani k návrhu předsedy bezpečnostního výboru Radka Kotena (SPD), který by měl usnadnit lokalizaci volajících na tísňové linky, což by podle autora mohlo zachránit lidské životy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků