Hlavní obsah
 

Fortnite chybí na iPhonech a iPadech přes rok, brzy se to ale má změnit

V polovině srpna loňského roku se rozhořel spor mezi technologickými giganty – společnostmi Apple a Google a herním domem Epic Games. Výsledkem toho je, že si majitelé iPhonů a iPadů nemohou zahrát Fortnite, jednu z nejpopulárnějších her současnosti. Brzy by se to ale mohlo změnit.

 
Fortnite chybí na iPhonech a iPadech přes rok, brzy se to ale má změnit

Celý spor se týká poplatků, proti kterým vedení Epic Games protestuje. Pokud jsou hry či jiné aplikace nabízeny prostřednictvím oficiálních obchodů Apple a Google, oba podniky si z uskutečněných transakcí účtují provize ve výši 15 až 30 procent.

Ve hře Fortnite proto vedení Epic Games v polovině loňského srpna nabídlo hráčům alternativní platební metodu, díky které mohli nakupovat virtuální měnu V-Bucks, jež se používá k nákupům oblečků, tanečků a dalšího vybavení, o 20 procent levněji.

Ukázka ze hry Fortnite.

Foto: archív tvůrců

Na to okamžitě zareagovali oba technologičtí giganti a Fortnite ze svých obchodů App Store a Google Play stáhli. Na to evidentně vedení Epic Games čekalo a obratem podalo na obě společnosti žalobu za to, že mají na mobilním trhu monopol a že zneužívají své postavení.

Zatímco Google z toho vyvázl vcelku snadno, neboť na Androidu je možné Fortnite snadno nainstalovat prostřednictvím alternativních obchodů, v případě platformy iOS to tak snadné není. Jde to v podstatě jen po instalaci jailbreaku, který odemkne jinak omezené možnosti systému iOS. Tím ale lidé přijdou o záruku na svá zařízení.

Apple nicméně před pár dny oznámil svůj plán, že dovolí vývojářům přijímat platby mimo App Store, což je pro fanoušky Epic Games jednoznačná výhra, jak upozornil server ESTNN. V podstatě to tedy znamená, že by se Fortnite mohl v dohledné době na iPhony a iPady opět vrátit. Kdy přesně se tak stane, ale zatím není jasné.

Jisté je nicméně to, že tlak na Apple je v poslední době velmi vysoký. Antimonopolní snahy se totiž z USA, kde soud původně vypukl, přelily postupně i na další kontinenty. Důrazné kroky proti poplatkům a nastaveným pravidlům jsou patrné od úřadů v Japonsku i Jižní Koreji.

Ukázka ze hry Fornite – kapitola 2.

Foto: archív tvůrců

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků