Hlavní obsah
Bill Gates Foto: Reuters

Počítačový magnát Gates slaví 65. narozeniny. Microsoft vyměnil za filantropii

Tvrdá dřina, vize i nezbytný kousek drzosti – to vše stálo za úspěchem a vzestupem Billa Gatese, spoluzakladatele softwarového gigantu Microsoft. Někdejší nejbohatší muž světa postupem let své aktivity ve firmě utlumil, aby svoji pozornost více zaměřil na filantropii.

Bill Gates Foto: Reuters
Počítačový magnát Gates slaví 65. narozeniny. Microsoft vyměnil za filantropii

V současnosti tedy Gatese, který 28. října oslaví pětašedesátiny, místo technických vychytávek více zaměstnávají nejrůznější neduhy lidstva a účinný boj s nimi.

Gatesova cesta na výsluní začala ve 13 letech, kdy sestavil svůj první program, a to pro hru piškvorky. Později si již vydělával programováním na střední škole a v sedmnácti prodal první softwarový program. V roce 1973 začal studovat na Harvardu, ale kvůli počítačům se studiu příliš nevěnoval a prestižní ústav brzy opustil. V roce 1974 vymysleli se spolužákem Paulem Allenem programovací jazyk BASIC a v dubnu 1975 založili v Albuquerque firmičku.

Ze začátku měla pouhých 15 zaměstnanců, dnes Microsoft zaměstnává přes 156 000 lidí a je největším výrobcem počítačového softwaru na světě. Počátky podniku jsou spjaty s počítači firmy IBM, pro které Microsoft v roce 1981 vytvořil operační systém MS-DOS. Velký úspěch ale přinesl operační systém Windows, pro který Microsoft postupně nabídl „spřátelené” programy jako textové a tabulkové editory, webové prohlížeče nebo mediální přehrávače.

Stahovat se začal před dvěma dekádami

Gates se z firmy začal stahovat v roce 2000, kdy se výkonným ředitelem stal Steve Ballmer (v roce 2014 jej nahradil Satya Nadella). O šest let později oznámil, že do roku 2008 se vzdá svých rolí v řízení Microsoftu a zaměří se na charitu. Slib Gates dodržel a na plný úvazek se začal věnovat nadaci, kterou založil se svou manželkou Melindou.

Nejprve odešel z funkce předsedy správní rady Microsoftu a začal snižovat i svůj vlastnický podíl, který klesl až na pouhá 1,3 procenta. Letos v březnu odstoupil z představenstva firmy, s tím, že se chce více věnovat filantropii, především se zaměřením na zdravotnictví, vzdělávání a boj s klimatickými změnami. V Microsoftu ale nadále zůstává technologickým poradcem.

Někdejší šéf Microsoftu Bill Gates ukazuje světu Windows XP.

Foto: ČTK/ABACA

Právě z prodeje akcií firmy získává většinu peněz pro Nadaci Billa a Melindy Gatesových, která byla založena v roce 2000 a je nejbohatší charitativní organizací světa. Na konci roku 2018 měla k dispozici 47 miliard dolarů (téměř 1,1 bilionu Kč) a rozděluje peníze na stipendia, prevenci AIDS či boj s nemocemi.

Nadace, která patří k největším sponzorům Světové zdravotnické organizace (WHO), se angažuje také v boji se současnou koronavirovou pandemií. Šestnáct farmaceutických firem vyvíjejících vakcínu proti covidu v září s nadací podepsalo dohodu, čímž se podle Gatese zavázaly, že bezprecedentně zvýší produkci a zajistí, aby se vakcína dostala do obecné distribuce co nejdříve.

Gates také s finančníkem Warrenem Buffettem založil v roce 2010 iniciativu Příslib (The Giving Pledge), jejímž cílem je přimět nejbohatší lidi, aby nejméně polovinu svého majetku věnovali na charitu.

Warren Buffett

Foto: Scott Morgan, Reuters

Patří mezi nejbohatší lidi na planetě

Od roku 1987 je Gates zařazován do žebříčku nejbohatších lidí světa, který pravidelně zveřejňuje časopis Forbes. Mezi roky 1995 až 2017 mu opakovaně patřila první příčka, poté ho předstihl šéf amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Tak je tomu i nyní, kdy Gatesovi patří s hodnotou majetku ve výši 111 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) druhé místo za Bezosem.

Rodák ze Seattlu je nadšeným laickým historikem a vědcem. Nemá problém létat turistickou třídou, často se také stravuje u McDonalda. Zalíbení našel Gates ve starých filmech s Gary Grantem nebo v hudbě Franka Sinatry. Počítačový král Gates na svých cestách po světě několikrát zavítal i do Česka. Nositel Řádu britského impéria v březnu 2002 získal také Čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka, kterou uděluje Masarykovo demokratického hnutí, u jehož vzniku stáli v roce 1989 Václav Havel s Alexandrem Dubčekem.

Se svou ženou Melindou (56), někdejší zaměstnankyní Microsoftu, se Gates seznámil v roce 1987. Svatbu měli o sedm let později na Havaji a dnes žijí s třemi dětmi v „domě budoucnosti” u jezera Washington nedaleko Seattlu. Melinda za svým mužem nijak nezaostává, práce pro nadaci jí pravidelně vynáší mezi desítku nejmocnějších žen světa podle Forbesu.

Bill Gates

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků