Hlavní obsah
Foto: Novinky

Netbook

Psal se rok 2007 a společnost Asus se rozhodovala, zda má začít vyrábět kompaktní a přitom levný notebook. Nikdo ještě tehdy netušil, že tyto miniaturní laptopy se stanou fenoménem dnešní doby. Miniaturní netbooky s cenou několika tisíc korun, které jsou o deset centimetrů menší než tradiční notebooky, zaplavily celý trh.

Foto: Novinky
Netbook

Malé a levné netbooky jsou často vybaveny procesory Intel Atom. Jejich výkon není příliš vysoký, porovnávat je můžeme s počítači s procesory Pentium III, které se prodávaly v roce 2000.

Ty se i přes svůj nízký výkon ve většině strojů zabydlely, protože nabídnou až 30krát nižší spotřebu, než je tomu u dnešních počítačových sestav. Díky tomu může netbook pracovat na baterii bez elektrické zásuvky klidně až deset hodin.

Netbook

Foto: Novinky

Výkonnější netbooky, jejichž cena často přesahuje hranici deseti tisíc korun, jsou však již vybaveny dostatečně výkonnými procesory AMD Athlon či Intel Celeron. Díky nim se dokážou miniaturní přenosné počítače rovnat i svým větším kolegům.

Běh operačního systému, a to i včetně nejnovějších Windows 7, je s těmito procesory o poznání rychlejší a plynulejší. To je znát nejen při spouštění samotného laptopu, ale také při psaní textu, brouzdání na webu, nebo sledování filmů ve vyšším rozlišení.

Pro koho jsou netbooky určeny

Zatímco řada současných běžných notebooků svou bohatou výbavou i výkonem dokáže nahradit stolní počítač, u netbooků toto neplatí. Miniaturní laptopy s Atomem se snaží zaujmout uživatele, kteří potřebují jednoduchý počítač, do kterého si budou moci kdykoliv dělat poznámky a jednoduše se s ním připojí na internet.

Netbook Nokia Booklet 3G

Foto: Novinky

Ocení je tak především studenti, kteří jím levně nahradí zastaralé poznámkové bloky. Stejně dobře poslouží díky své jednoduchosti a cenové dostupnosti starším lidem, kteří by si jinak počítač nejspíše ani nepořídili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků