Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv Novinky

Nejvyšší čas přeladit. Západní Čechy přejdou na DVB-T2 signál

V úterý bude učiněn poslední krok k přechodu na nový standard televizního vysílání DVB-T2 v západních Čechách, první generace pozemního digitálního vysílání bude ukončena. Lidé přijímající TV signál tímto způsobem, mají tedy nejvyšší čas přeladit.

Ilustrační foto Foto: Archiv Novinky
Nejvyšší čas přeladit. Západní Čechy přejdou na DVB-T2 signál

„Jednu minutu před půlnocí 4. února dojde k vypnutí DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů Plzeň Krašov a Domažlice Vraní vrch na kanálu 34,“ uvedla Petra Miterová, mluvčí Českých radiokomunikací, které mají šíření DVB-T2 signálu na starosti.

Lidé, kteří nebudou mít do té doby přeladěno, tedy o televizní vysílání přijdou.

Další vysílač v západních Čechách se následně odmlčí na konci února. „Opět minutu před půlnocí 26. února potom vypne stávající vysílání České televize z vysílače Sušice Svatobor na kanálu 49,“ doplnila Miterová.

Komerční stanice to mají jinak

Jiná je situace v případě komerčních televizních stanic v multiplexu 2. „Jejich vysílání bude v regionu pokračovat až do začátku března v případě vysílačů Vraní vrch a Krašov, respektive do konce března u vysílače Svatobor. V případě komerčních televizních stanic v multiplexu 3 do začátku dubna,“ prohlásila Miterová.

Zbytek republiky bude následovat v dalších týdnech a měsících. „Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G,“ konstatovala mluvčí.

Ve finálních DVB-T2 sítích budou bezplatně vysílány tyto komerční televizní stanice: Barrandov TV, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe TV, Nova, Nova CINEMA, Óčko, Óčko STAR, Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, CNN Prima News, Prima +1, Seznam TV, Šlágr TV, Šlágr 2 a Radio Proglas.

Koho se přechod týká?

Je nutné zdůraznit, že se nucený přechod netýká každého. Zbystřit by měli pouze lidé, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Jedinci přijímající televizní signál prostřednictvím klasické antény však budou muset přechod řešit. Je nutné mít buď televizor, nebo set-top box podporující standard DVB-T2.

V obou případech je nicméně nutné dávat pozor na to, aby přístroj dokázal dešifrovat kodek HEVC (H.265). Pokud tento standard nezvládne přijímač dešifrovat, nebude prostřednictvím něj možné druhou generaci pozemního digitálního vysílání přijímat. Pro Česko byl zvolen právě tento kodek, zatímco v některých zahraničních státech se používají jiné. Podporu kodeku HEVC (H.265) je tedy vhodné před nákupem ověřit, který je pro provoz v Česku nezbytný.

Řešením samozřejmě může být také přechod na jiný typ televizního vysílání, stále rostoucí popularitě se například v posledních měsících těší nejrůznější internetové televize. Tuzemští operátoři je totiž často přidávají do balíčků k mobilním paušálům a pevnému internetu za symbolickou cenu.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků