Ještě ve středu odpoledne se jedna mince této virtuální měny obchodovala za 12 491 USD, tedy v přepočtu více než 270 tisíc korun. Ve čtvrtek ráno se už ale kurz vyšplhal na 14 300 dolarů (310 500 korun).

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledních 24 hodin

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledních 24 hodin

FOTO: David Ryneš, Novinky

Růst se nezastavil ani v noci na pátek, kdy okolo 1:30 kurz bitcoinu dosáhl prozatím nejvyšší hodnoty, konkrétně 17 153 dolarů, tedy takřka 373 tisíc korun. Radovat z vysoké hodnoty se však majitelé virtuálních mincí nemohli příliš dlouho, ještě před šestou hodinou totiž kurz klesl na 14 566 USD (316 000 korun), tedy o 57 000 korun.

Právě tyto výrazné skoky dokazují, jak nejistou investici bitcoiny představují. Před investicemi do virtuálních měn proto již dříve varoval například Evropský bankovní úřad.

Virtuální mince neustále přibývají

Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

Vývoj hodnoty bitcoinu od začátku roku

Vývoj hodnoty bitcoinu od začátku roku

FOTO: David Ryneš, Novinky

Novodobá zlatá horečka

Bitcoin se těší tak velké popularitě i díky tomu, že se dá těžit na vlastní pěst pomocí výkonných počítačů. Novodobí těžaři tak doslova rozpoutali na internetu zlatou horečku. Je to patrné při pohledu do nabídek jednotlivých obchodů, kde je řada grafik a procesorů beznadějně vyprodaná. A to platí i v Česku.

Poptávka je vysoká především u hardwaru, který by jinak našel uplatnění v herních sestavách. Nedostatkovým zbožím jsou například v internetových obchodech CZC.cz a Alza.cz grafické karty AMD Radeon RX 580, RX 570, NVIDIA GTX 1060 a GTX 1070. Alza dokonce zavedla i možnost bitcoiny platit.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Více se o této problematice dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]