Hlavní obsah
Důvody, proč Češi naposledy měnili práci Foto: Martin Havelka, Novinky

Vyšší plat, ale i neshody se šéfem stojí nejčastěji za změnou práce

Nezaměstnanost v Česku je stále na velmi nízké úrovni, lidé tak nejsou tolik svazování strachem o práci a k případné změně zaměstnání proto přistupují na základě vlastních priorit. Nejčastějším důvodem pro změnu jsou peníze, ovšem také neshody se šéfem nebo s kolegy.

Důvody, proč Češi naposledy měnili práci Foto: Martin Havelka, Novinky
Vyšší plat, ale i neshody se šéfem stojí nejčastěji za změnou práce

Jak ukázala anketa společnosti Profesia, české zaměstnance ke změně práce stále nejvíce motivuje vyšší plat, který mu v nové firmě nabídnou. Práci kvůli penězům tak změnila více než třetina dotázaných.

Ovšem pro Čechy jsou motivující i další důvody. Nedobrá situace na pracovišti, která vede k neshodám se šéfem či kolegy, byla příčinou odchodu a hledání nového zaměstnání pro více než pětinu lidí. Zhruba stejný počet pak zatoužil po změně, a proto se porozhlédl po novém místě.

Kvůli dojíždění a dále pak lepší možnosti kariérního růstu vyměnil zaměstnání zhruba stejný počet Čechů, každý desátý.

Fluktuace výrazně vzrostla

Obecná míra fluktuace vloni výrazně vzrostla a dosáhla téměř 20 procent. Mezi zaměstnanci, kteří nejčastěji mění práci, jsou hlavně zástupci mladé generace, nejvyšší podíl (30 procent) mají lidé ve věku od 25 do 34 let a tradičně také ti nejmladší ve věku 18 až 24 let (27 procent).

„Jde tedy zejména o lidi, kteří získali nějaké zkušenosti, a ty chtějí zhodnotit u nového zaměstnavatele, jenž jim nabídne lepší finanční ohodnocení nebo kariérní příležitost. Kromě segmentů s tradičně vysokou fluktuací, jako jsou gastronomické služby a hotelnictví, vykazují vysokou míru fluktuace také obory marketing a PR, právo a legislativa nebo lidské zdroje a personalistika,“ doplnil Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz

Cestovat za prací se lidem nechce

„Ochota dojíždět nebo stěhovat se za prací byla u Čechů vždy poměrně nízká, a současná rekordně nízká nezaměstnanost tento trend ještě prohlubuje. Nedávný průzkum ukázal, že lidé by chtěli do práce dojíždět méně než 30 minut a s délkou dojíždění není spokojena třetina zaměstnanců,” upozornil Novák.

Anketa
Uvažujete o změně práce?
Ano
51.5 %
Ne
48.5 %
Celkem hlasovalo 2581 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků