Hlavní obsah
Foto: ŘSD, ti, Právo

V Česku letos přibude téměř 50 km nových dálnic

Stát plánuje letos roce otevřít 46,5 kilometru nových dálnic, což je zhruba dvakrát víc, než tomu bylo v právě uplynulém roce.

Foto: ŘSD, ti, Právo
V Česku letos přibude téměř 50 km nových dálnic

Práce doběhnou na více než 23 kilometrů dlouhém úseku D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří nebo na třináctikilometrovém úseku dálnice D35 mezi Opatovicemi a Časy. A zprovoznění se dočká i několik dálničních obchvatů měst.

Jak ale vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstva dopravy, řidiči se po nových obchvatech svezou až ve druhé polovině nového roku a po nových dálničních úsecích až v samotném závěru roku.

„Prvním novým dálničním úsekem, který budeme zprovozňovat v roce 2021, bude obchvat Lubence na D6, který řidičům otevřeme v srpnu. V říjnu bude následovat jihovýchodní obchvat Otrokovic na D55, v prosinci stavby D7 Panenský Týnec, zkapacitnění obchvatu, a D35 Opatovice nad Labem–Časy,“ řekl Právu mluvčí ŘSD Jan Studecký.

„Úsek D11 Hradec Králové–Smiřice měl původní termín zprovoznění v červnu 2022, podařilo se nám ovšem vyjednat se zhotovitelem urychlení stavby, aby byly oba úseky D11 zprovozněny současně již v prosinci 2021,“ dodal.

Po devíti stavebních sezonách by také měla skončit rekonstrukce dálnice D1, konkrétně v polovině října. V novém roce zbývá dokončit ještě čtyři úseky dálnice o celkové délce 55 kilometrů.

Hlavní dálnice v zemi ovšem ani poté úplně bez omezení nebude, v dalších letech by na ní měly pokračovat některé menší opravy.
Už v březnu by se měl také rozběhnout první PPP projekt v České republice, kdy dálnici postaví a bude provozovat soukromá firma, než úsek za 25 let převezme stát. Vítězem tendru na 32 km dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem je francouzské konsorcium DIVia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků