Hlavní obsah
Pražské hlavní nádraží je považováno za jednu z nejkrásnějších secesních budov v Praze a za druhé nejkrásnější secesní nádraží v Evropě. Foto: Novinky

Soud musí znovu projednat žalobu Grandi Stazioni kvůli budově hlavního nádraží

Obvodní soud pro Prahu 1 bude muset znovu projednat část žaloby společnosti Grandi Stazioni proti Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), v níž italská firma žádala náhradu investic do rekonstrukce hlavního nádraží v Praze. Jde o 176 milionů korun.

Pražské hlavní nádraží je považováno za jednu z nejkrásnějších secesních budov v Praze a za druhé nejkrásnější secesní nádraží v Evropě. Foto: Novinky
Soud musí znovu projednat žalobu Grandi Stazioni kvůli budově hlavního nádraží

V úterý o tom rozhodl odvolací Městský soud v Praze. Ten zrušil část rozhodnutí soudu prvního stupně, kterým byla žaloba zamítnuta.

Společnost Grandi Stazioni původně požadovala 776 milionů korun. Z této sumy SŽDC následně vyplatila 565 milionů korun jako uznatelné náklady na částečnou rekonstrukci.

Žalovaná částka se tak snížila na 210,8 milionu korun. Žaloba mířila proti SŽDC, Českým drahám a státu. Další peníze Italové žádali jako smluvní pokutu.

Soud v dubnu žalobu Italům zamítl

Soud v prvním stupni žaloby Grandi Stazioni letos v dubnu zamítl v celém rozsahu. Soudkyně Lenka Vávrová tehdy v odůvodnění rozhodnutí označila požadavky společnosti jako nedůvodné a žalobu na doplacení nákladů na opravy zamítla.

Spolu s tím se stala neopodstatněnou i požadovaná smluvní pokuta. Grandi Stazioni se proti rozsudku odvolala.

Části rozhodnutí zůstaly v platnosti

Odvolací soud ve středu odvolání částečně uznal. Obvodní soud pro Prahu 1 bude znovu řešit nárok italské firmy na 176 milionů korun.

Další části rozhodnutí původního rozhodnutí, které se týkaly dalších nárokovaných peněz z celkem požadované částky, odvolací soud potvrdil. Jde například o část žaloby, která mířila pro Českým drahám. Jednání tak bude pokračovat pouze ve věci žaloby Grandi Stazioni proti správě železnic a státu.

Italové chtějí 1,2 miliardy za nedodržení smlouvy

Grandi Stazioni měla mít na základě smlouvy z roku 2003 hlavní nádraží pronajaté na 30 let. Součástí smlouvy byla podmínka na zrekonstruování objektu do 16. října 2016. To ale italská firma nesplnila a SŽDC následně odmítla pronájem prodloužit. Krok správy železnic vyvolal soudní spory a přerušil rekonstrukci.

Italská společnost podala v souvislosti s pražským hlavním nádraží čtyři žaloby. Žalobu na určení vlastnictví historické části nádraží Fantovy budovy zamítl v říjnu loňského roku odvolací soud.

Vedle tohoto Grandi Stazioni napadla také převod nové odbavovací haly z Českých drah na správu železnic. Další žaloba se týkala náhrady škody 1,2 miliardy korun, kterou Italové požadují za neprodloužení nájmu. Tuto žalobu soud zatím nepravomocně zamítl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků