Hlavní obsah
Ke ztrátě přispěla koronavirová pandemie a slabší rubl. Foto: Profimedia.cz

Ruský ropný gigant Rosněfť se propadl do ztráty 19 miliard

Ruský ropný gigant Rosněfť se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty 64 miliard rublů (18,6 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 43 miliard rublů v předchozím čtvrtletí. Ke ztrátě přispěla koronavirová pandemie a slabší rubl. Firma to oznámila v pátek.

Ke ztrátě přispěla koronavirová pandemie a slabší rubl. Foto: Profimedia.cz
Ruský ropný gigant Rosněfť se propadl do ztráty 19 miliard

Podnik také musel omezit těžbu, aby byla v souladu s dohodou o koordinované těžbě uzavřenou s některými dalšími producenty.

Rusko je členem skupiny OPEC+, která vedle Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zahrnuje i některé další významné producenty. Cílem jejich dohody o koordinovaném snížení těžby je dosáhnout rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou na trhu.

Rosněfť za červenec až září těžila ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 3,2 procenta méně, v průměru 3,91 milionu barelů denně. Dohoda pomohla zvýšit ve čtvrtletí ceny ropy o 37,8 procenta, výnosy firma zvýšila o 38,5 procenta na 1,44 bilionu rublů (418 miliard Kč).

Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) se však proti předchozímu čtvrtletí více než zdvojnásobil a činil 366 miliard rublů. Přispěly k tomu vyšší ceny ropy a nižší negativní dopad zpětné spotřební daně.

„Společnost ve sledovaném období prokázala schopnost úspěšně pracovat v obtížných podmínkách omezení těžby ropy a relativně nízkých cen, komentoval výsledky generální ředitel Igor Sečin.

Upozornil, že zisk EBITDA byl také lepší než v prvním čtvrtletí, kdy makroekonomické prostředí ještě nebylo pod tlakem koronavirových omezení. Dodal, že firmě se podařilo snížit náklady na těžbu a v meziročním srovnání snížit i náklady na úroky v dolarech.

Rosněfť se na celkové produkci ropy v Rusku podílí více než 40 procenty, loni firma těžila 4,7 milionu barelů denně. Letos kvůli dohodě o snížení dodávek počítá Rosněfť s poklesem těžby asi o deset procent.

Hlavním akcionářem Rosněfti je ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz s podílem 40,4 procenta. Britská ropná firma BP vlastní 19,75 procenta akcií a katarský fond QH Oil Investments 18,93 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků