Hlavní obsah
Vývoj HDP v 1. čtvrtletí Foto: Martin Havelka, Novinky

Německá ekonomika poklesla o 2,2 procenta

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku poklesla oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku o 2,2 procenta. Vyplynulo to z dat, jež v pátek zveřejnil tamní statistický úřad Destatis.

Vývoj HDP v 1. čtvrtletí Foto: Martin Havelka, Novinky
Německá ekonomika poklesla o 2,2 procenta

Německo v polovině března zavedlo restriktivní opatření, která měla zabránit šíření nemoci covid-19.

Protikoronavirová opatření zbrzdila především spotřebu, která byla dosavadním tahounem německé ekonomiky, uvedl server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Různé předstihové indikátory jako index ekonomické nálady Institutu Ifo naznačují, že v dubnu došlo ke kolapsu ekonomické aktivity, podotkl server. Němečtí ekonomové proto počítají pro druhé čtvrtletí s poklesem o více než deset procent.

„Za celý rok je stále méně pravděpodobné, že by se mohl propad většiny evropských ekonomik udržet pod 10 procenty,“ podotkl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.

„Již dnes je zřejmé, že vlády uvolňují ekonomické sevření mnohem pomaleji, než modely předpokládaly,“ dodal.

Svá data v pátek zveřejnily také český a slovenský statistický úřad. Hrubý domácí produkt (HDP) Česka poklesl o 3,6 procenta, HDP Slovenska se propadl dokonce o 5,4 procenta.

Švédsko, které data zveřejnilo již dříve, v prvním čtvrtletí zaznamenalo pokles o 0,3 procenta. Tato země se přitom nedala cestou restriktivních opatření, ale primárně vyzývala své občany, aby se sami chovali zodpovědně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků