Hlavní obsah
Legendární Boeing 747 končí. Foto: Profimedia.cz

Konec jedné legendy. Boeing končí s Jumbo Jetem

Boeing končí s výrobou svého modelu 747 známého pod přezdívkou Jumbo Jet. Uvedl to server Bloomberg s tím, že firma to zatím neoznámila ani zaměstnancům. Poslední Boeing 747-8 opustí výrobní linky v Seattlu zhruba za dva roky.

Legendární Boeing 747 končí. Foto: Profimedia.cz
Konec jedné legendy. Boeing končí s Jumbo Jetem

Po největším dopravním letadlu Airbus A380 zvaném superjumbo jde tak o konec další letecké legendy. Výrobu posledního A380 Airbus zahájí v nejbližších týdnech, připomněl Bloomberg.

„Při rychlosti výroby půl letadla za měsíc má program 747-8 před sebou ještě více než dva roky produkce, abychom naplnili stávající závazky vůči zákazníkům,“ řekl mluvčí agentuře Reuters.

Jumbo Jet byl první širokotrupé letadlo na světě, ale proslavilo ho i výrazné druhé patro v přední části. Slouží jak jako dopravní, tak i jako nákladní letoun.

První komerční let Jumbo Jet absolvoval 22. ledna 1970, kdy začal obsluhovat linku společnosti PanAm z New Yorku do Londýna. Podle Bloombergu tehdy Boeingu kvůli nákladnému programu hrozil bankrot, ale nakonec společnost tímto riskantním krokem dokázala změnit dosavadní způsob cestování.

Poprvé společnost uvažovala o ukončení výroby Boeingu 747 v roce 2016 s odvoláním na snižující se poptávku a vysokou nákladnost. Řada velkých společností, například Delta Air Lines, se s tímto modelem již rozloučila.

Letos navíc na výrobce letadel tvrdě dopadla koronavirová krize, s níž souvisela jednak opatření omezující cestování, jednak prudký pokles poptávky. Boeing na konci května oznámil zrušení zhruba 16 tisíc pracovních míst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků