Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Čína si poprvé po 30 letech nestanoví cíl růstu HDP

Čína si letos nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) na tento rok. Oznámil to premiér země Li Kche-čchiang na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu s tím, že kvůli dopadům pandemie na ekonomiku je těžké dělat jakékoliv prognózy. Je to poprvé od roku 1990, kdy si kabinet nevytkne žádný cíl ohledně růstu hospodářství, připomíná agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Čína si poprvé po 30 letech nestanoví cíl růstu HDP

„Naše země čelí určitým faktorům, které je obtížné předpovídat,“ řekl předseda vlády s odkazem na koronavirovou pandemii a z ní vyplývající problémy v čínské i světové ekonomice.

Čínské hospodářství se za první čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem propadlo o 6,8 procenta, což byl první ekonomický pokles za poslední dekády. Na vině je koronavirová krize, která v zemi ochromila výrobu a způsobila neochotu lidí utrácet. S obrovskými problémy se potýká i vývoz, po němž je ve světě nyní snížená poptávka. Japonská banka Nomura odhaduje, že práci v exportu ztratí v Číně 18 milionů lidí.

Vrcholní představitelé Číny slíbili podpořit ekonomiku fiskálními stimuly, a deficit státního rozpočtu proto letos stoupne na 3,6 procenta HDP, proti 2,8 procenta v loňském roce. Podle Reuters tak vláda učinila mimo jiné v obavě, že masivní propouštění může ohrozit stabilitu společnosti.

Číně se podařilo dostat šíření nákazy pod kontrolu a podle oficiálních údajů přibývají v posledních týdnech pouze jednotky případů denně. „My, synové a dcery čínského národa, jsme stáli společně ve složitém počátečním období a vztyčili jsme Velkou zeď solidarity,“ řekl Li. „Dosáhli jsme rozhodujícího vítězství,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků