Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Bramborám virus neuškodil a déšť pomohl

Déšť a chladnější počasí z posledních týdnů prospěly tuzemským bramborářům. A to jak pěstitelům raných odrůd v Polabí, tak i pozdních konzumních brambor na Vysočině či na jihozápadě Čech. Úroda brambor se zatím rýsuje nadějně, jarní mrazy ani koronavirová pandemie bramborám neuškodily. Informovali o tom zástupci pěstitelů.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Bramborám virus neuškodil a déšť pomohl

Sklizeň raných brambor se v minulých dnech už naplno rozběhla. České brambory z nové sklizně by měly být na pultech o něco levnější než v současnosti prodávané rané i konzumní brambory z dovozu.

Brambory patří k těm komoditám, u nichž Česko už řadu let není soběstačné

Podle Josefa Králíčka, předsedy Českého bramborářského svazu (ČBS), by se ceny českých raných brambor v obchodech mohly pohybovat do 20 korun za kilogram. Rané brambory dovážené z Egypta či z Maroka jsou asi o pětikorunu dražší, čerstvostí i chuťově ale podle odborníků za tuzemskými zaostávají. Ceny pozdních konzumních brambor, které jsou aktuálně na trhu, jsou podle místopředsedy ČBS Vlastimila Rasochy kolem 30 korun za kilo i více.

Brambory patří k těm zemědělským komoditám, u nichž Česko už řadu let není soběstačné. Míra soběstačnosti se v posledních letech pohybuje okolo 70 procent. V praxi to bývá tak, že tuzemské brambory se vyprodají už na jaře a čas do nové sklizně vyplňují dovozy, hlavně z Německa, Francie, Nizozemska či Polska. „Jsme závislí na dovozech, což se v jarních měsících projevuje růstem cen,“ dodal Rasocha.

Velké výkyvy ve sklizni a v cenách, ale i potíže s odbytem v obchodních řetězcích vedly k poklesu výměry brambor v ČR. V loňském roce se v zemědělském sektoru pěstovaly na 23 tisících hektarů, z toho pozdní konzumní brambory na 14 tisících hektarů.

Na dalších více než šesti tisících hektarů si je pěstují zahrádkáři a malopěstitelé pro vlastní potřebu.

Celková sklizeň brambor loni dosáhla 756 tisíc tun a patřila k průměrným. Jejich spotřeba na hlavu a rok se v ČR podle statistik pohybuje okolo 68 kilogramů. Usuzovat, jak bude situace vypadat po letošní sklizni, je podle bramborářů zatím předčasné. Celosvětová pandemie ale situaci na trhu zřejmě ovlivní.

„Největší pěstitelské země v Evropě vyrábějí obrovské množství hranolků, které vyvážejí do celého světa. Kvůli uzavření hranic se odbyt zastavil v Číně, brambory se na čas staly nedostatkovým zbožím i v USA.

Kam zamíří přebytky

Odrůdy určené k výrobě hranolků a chipsů mají odlišné vlastnosti než ty určené ke konzumu. Nedojde-li k oživení odbytu, některé země se budou snažit s podporou vlád přebytky za nižší ceny vyvážet, kam se dá,“ řekl Rasocha. To by pak mohlo postihnout i naše pěstitele.

Ministerstvo zemědělství řadí brambory mezi takzvané citlivé komodity a snaží se jejich pěstitele a zpracovatele motivovat k tomu, aby plochy osázené bramborami dál neklesaly.

Od příštího roku by bramboráři měli získat nový dotační titul, a to v rámci programu jakosti Q CZ. Návrh programu již byl odeslán k notifikaci Evropské komisi. Investiční podpory v rámci Programu rozvoje venkova se zaměřují mj. na výstavbu skladů či na zpracování brambor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků