CNH, která patří do skupiny Fiat Chrysler, představila autonomní traktor na veletrhu zemědělské techniky v Paříži SIMA 2017.

Prototyp o váze 11 tun může pracovat 24 hodin sedm dní v týdnu. Orientuje se díky GPS navigaci, kamerám a senzorům. Sám rozpozná překážky, zastaví se nebo je objede. Počítá se s tím, že na provoz bude dohlížet operátor vybavený tabletem.

„Autonomní traktor bude znamenat velký pokrok pro světové zemědělství a sehraje důležitou roli při zvýšení produkce potravin - vzhledem k tomu že světová populace má podle odhadů do roku 2050 dosáhnout devíti miliard lidí,“ uvedla CNH v prohlášení.

Věří, že se traktor prosadí na trzích s velkou zemědělskou produkcí, jako jsou USA, Brazílie, Argentina nebo Ukrajina.

Inspirací byl superhrdina

Za designem traktoru stojí Skot David Wilkie, který pracoval pro značky jako PeugeotFord. Ten se podle vlastních slov při vzhledu stroje inspiroval i v komiksu Iron Man, například při vzhledu světel. „Jsem pyšný na vzhled modelu, který kombinuje funkčnost a osobitost,“ prohlásil Wilkie.

Podle listu El País zatím nebyla stanovena cena, za kterou by se měl autonomní traktor prodávat. Pro představu, předcházející model Optum s řidičem stojí 320 tisíc eur (téměř devět miliónů korun). Uvádění na trh komplikují právní předpisy řady zemí, které nepovolují provoz vozidel bez řidiče. Šance na dohledné využití v praxi má traktor například v Austrálii, vzhledem k velké rozloze zemědělských ploch i volnějším předpisům, uzavírá deník.

Zemědělství by v budoucnosti měly proměnit i další nové technologie, jako například drony, které mají sloužit při ostraze pozemků nebo pomoci najít zatoulané kusy dobytka.