Lucemburský premiér Xavier Bettel, jehož země nyní přesedá Radě EU, přišel podle týdeníku s návrhem, aby se peníze vypůjčené na řešení uprchlické krize nepočítaly do celkového zadlužení.

Maastrichtská kritéria například stanoví, že výše rozpočtového deficitu nesmí překročit tři procenta HDP. Pokud se tak stane, musí země přistoupit k proceduře snižování deficitu. Strop pro státní dluh stanoví na 60 procentech HDP, toto kritérium ale neplní řada zemí, například u Itálie je přes 130 procent.

Bettel podle zdrojů týdeníku zmírnění pravidel pro zadlužování kvůli uprchlíkům navrhl v pátek při jednání s eurokomisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicem. Ten je původem Francouz, právě FrancieŠpanělsko jsou podle listu pro podobné řešení, zatímco Německo je proti.

Bavorsku hrozí stejný problém

Uprchlická krize by se neměla používat jako nástroj k vynucování dalších věcí,“ nechal se slyšet německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU).

„Uvolňovat pravidla pro hranice deficitu nepovažuji za vhodné,“ řekl šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann.

Na druhou stranu s podobnými požadavky začínají přicházet i regionální němečtí politici. Bavorský premiér Horst Seehofer (CSU) o víkendu uvedl, že kvůli přílivu uprchlíků hrozí, že některé spolkové země nebudou schopné plnit stanovené cíle pro zadlužení.