NWR při únorovém zveřejnění výsledků za loňský rok uvedla, že její náklady na těžbu letos klesnou z loňských 67 na 65 eur za tunu. Podle poradce pro vztahy s investory NWR Radka Němečka je středeční údaj jinou interpretací dřívějších informací.

"Když tato čísla přeložíme do absolutních čísel, tak to znamená, že musíme na provozní úrovni ušetřit zhruba 80 miliónů eur," řekl.

Podle Bloombergu plánuje firma do roku 2018 zvýšit produktivitu z 622 tun na zaměstnance na 800 tun na zaměstnance. "Plán snížení nákladů je v souladu s výhledem jednotkových nákladů poskytnutým po výsledcích za rok 2014, zatímco plán produktivity na rok 2018 je velmi ambiciózní," uvedl k tomu analytik České spořitelny Petr Bártek.

Důl Paskov by mohl fungovat i po roce 2017

Podle Němečka představitelé firmy také uvedli, že díky tomu, že se NWR podařilo snížit náklady na Dole Paskov, je větší pravděpodobnost, že důl zůstane v provozu i po roce 2017. OKD předloni oznámila, že chce důl zavřít. Loni se stát s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017. Vláda za to zaplatí 600 miliónů korun na sociální programy pro horníky. Státní pomoc letos schválila Evropská komise. [celá zpráva]

OKD má nyní zhruba 11 tisíc vlastních zaměstnanců, další tři tisíce lidí zaměstnávají dodavatelské firmy. Řada z nich ale letos skončí. OKD v únoru uvedla, že půjde zhruba o 1600 lidí. [celá zpráva]

NWR loni snížila ztrátu o 893 miliónů eur na 21 miliónů eur (zhruba 576 miliónů korun). Tržby klesly asi o 20 procent na 676 miliónů eur (zhruba 18,5 miliardy korun). Za klíčovou událost loňského roku vedení NWR označuje kapitálovou restrukturalizaci firmy. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Firma v rámci ní snížila zadlužení a zajistila si 185 miliónů eur (asi pět miliard korun) nového kapitálu.