Na Ukrajině, která se ještě za bývalého prezidenta Viktora Janukovyče pohybovala na hranici bankrotu, situaci výrazně zhoršila válka. K agónii přispívá rozevírání nůžek mezi příjmy a rychle rostoucími cenami. Nezaměstnanost zřejmě letos vzroste na 9,5 procenta z 8,9 procenta z loňského třetího čtvrtletí. Inflace by měla činit 17,5 procenta, v prosinci byla meziroční 24,5 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ohroženi jsou zejména důchodci, protože penze činí v průměru čtvrtinu průměrného platu a nyní představuje 700 hřiven, což je 630 korun.

Ukrajinská hřivna od začátku roku oslabila k dolaru o padesát procent. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se v loňském čtvrtém čtvrtletí snížil proti předchozímu kvartálu o 3,8 procenta, v meziročním srovnání se propadl dokonce o 15,2 procenta.

Ukrajina se proto nyní snaží splnit podmínky půjčky od MMF, která je ale podmíněna uvolněním cen energií pro koncové zákazníky, což dále zvedne inflaci a zhorší život Ukrajincům, kteří bydlí v nedostatečně izolovaných domech.

Venezuela v čele

Loni ale ve stejném žebříčku byla Ukrajina na druhém místě, poznamenává Bloomberg. Letos se pak výrazně zhoršila situace ve Venezuele, kde se čeká inflace ve výši 78,5 procenta. Země zasažená propadem cen ropy se potýká s nedostatkem základních potřeb.

Pořadízemě index bídy (přibližně)
1Venezuela85
2 Argentina32
3Jižní Afrika29
4Ukrajina27
5Řecko23
6Španělsko 22
7Rusko20
8 Chorvatsko 18
9Turecko 16
10Portugalsko14

Rusko je letos sedmé, protože také trpí inflací a poklesem příjmů z ropy. Doplácí i na sankce, které na něj byly uvaleny kvůli vměšování do konfliktu na Ukrajině.

Ohrožený jih Evropy

Špatně jsou na tom z hlediska kombinace inflace a nezaměstnanosti i země na jihu Evropy, páté je Řecko, šesté Španělsko, desáté Portugalsko a jedenáctá Itálie, i když tam jsou příjmy domácností vyšší. První dvě země potápí extrémně vysoká nezaměstnanost.

Index bídy ale někteří ekonomové kritizují, protože například v USA je v současné době nejnižší od roku 1959 jen kvůli nízkým cenám benzínu.