Podle serveru se na vrcholných schůzkách unie málokdy jedná tak tvrdě jako v případě posledního bruselského summitu. Merkelová, Sarkozy a Juncker přitlačili na banky, aby odpustily Řecku polovinu dluhů. Podle Angely Merkelové dostal bankovní sektor „jedinou nabídku“.

"Byla to jako v nejkrásnějším mafiánském filmu nabídka, kterou nelze odmítnout. Jinak by (politici) přistoupili k vynucenému škrtnutí dluhů," soudí komentátor Ftd.de. "Po půlnoci se Nicolas Sarkozy, Angela Merkelová, Jean-Claude Juncker a další náhle postavili do dveří a řekli, že pokud neudělají tento krok dobrovolně, budou k němu donuceni," napsal s tím, že šlo vůči bankám o vydírání.

Nedobrovolná účast by byla výhodnější

Podle analytického serveru Eurointelligence ale dohoda z bruselského summitu k vyřešení řecké krize nepovede a veřejné finance v zemi nestabilizuje. Pro banky by podle něj bylo výhodnější, kdyby jejich účast na odpisech byla nedobrovolná, jelikož pro takový případ jsou pojištěné.

"Je to komplexní dohoda? Samozřejmě, že je. Udělali přesně to, co se od nich očekávalo. A vyřeší to krizi? Samozřejmě, že ne. Pravděpodobnost, že se podaří řeckou dohodu naplnit, se blíží nule," napsal server.

Server rovněž varoval před nebezpečím chystaného navýšení záchranného fondu eurozóny. Jeho úvěrová kapacita by měla vzrůst několikanásobně, ale takový závazek není nijak přesvědčivý, pokud ho nedoprovází závazek Evropské centrální banky, že je připravená fungovat jako poslední naděje v případě prohlubujících se problémů.