Spojené státy dlouhodobě sužuje vysoká míra nezaměstnanosti kolem devíti procent. Pro Obamu představuje největší domácí výzvu, jež by mohla výrazně ohrozit jeho znovuzvolení v prezidentských volbách v příštím roce.

"Posílám do tohoto Kongresu plán, který byste měli okamžitě schválit. Jmenuje se Zákon o amerických pracovních místech," uvedl šéf Bílého domu na společném zasedání obou komor Kongresu. "Účel zákona je jednoduchý: dostat více lidí zpátky do práce a více peněz do kapes těch, kdo pracují," prohlásil dále americký prezident, který se v poslední době potýká s výrazným poklesem popularity.

Obama chce mimo jiné v příštím roce snížit malým firmám odvody za zaměstnance o polovinu. Zároveň hodlá podpořit podniky, jež zaměstnají lidi, kteří jsou bez práce déle než půl roku. Kromě toho navrhl nové daňové úlevy pro pracující, které by podle něj běžné rodině v příštím roce měly přinést 1500 dolarů navíc.

Plán počítá i s pomocí veteránům či prodloužením podpory v nezaměstnanosti. Další součástí plánu jsou investice do dopravní infrastruktury, ale například i škol, kterých chce prezident opravit či modernizovat nejméně 35 000.

Šéf Bílého domu v celém zhruba půlhodinovém projevu zdůrazňoval, že opatření, s nimiž přichází, nejsou nijak kontroverzní a měla by být přijatelná i pro skeptické republikány. Zda jeho výzvy dopadnou na úrodnou půdu, ale není jasné. Pro mnoho republikánů, bez jejichž hlasů nelze plán prosadit, je nepřijatelné cokoliv, co připomíná další stimul na podporu ekonomiky.

Prezident bude mít problém s republikány

Objemem ve výši téměř 450 miliard dolarů je totiž jeho jednoroční plán srovnatelný s dvouletým balíčkem na podporu ekonomiky ve výši 787 miliard dolarů, který prezident prosadil v roce 2009.

Prezidentovo ujišťování, že záměr nezvýší deficit, tak pro změnu odmítavého postoje republikánů, kteří stimul z roku 2009 dlouhodobě kritizují jako neúspěšný, nemusí nic znamenat. Nepotěšila je nepochybně ani prezidentova slova, že kromě škrtů je třeba vážně uvažovat i o zvýšení daní, což je pro jeho politické oponenty nepřípustné.