Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Pavel Karban, Právo

Zemana by volilo 41,5 procenta lidí, Drahoše nezná třetina Čechů

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše by volilo 30,5 procenta lidí a textaře Michala Horáčka 16,5 procenta. Další kandidáti mají výrazný odstup. Na čtvrtém místě je bývalý premiér Mirek Topolánek se čtyřmi procenty. Vyplývá to z průzkumu TNS Kantar a Medianu pro Českou televizi.

Prezident Miloš Zeman Foto: Pavel Karban, Právo
Zemana by volilo 41,5 procenta lidí, Drahoše nezná třetina Čechů

„Miloš Zeman sbírá hlasy převážně mezi staršími voliči zejména nad 60 let a také voliči z venkova, z menších měst a spíše s nižším vzděláním. Jiří Drahoš je přesným protipólem v tomto ohledu,” sdělil ČT analytik TNS Kantar Pavel Ranoch.

Voliči ANO, SPD a KSČM by na Hrad poslali jednoznačně Zemana. „U nich by v podstatě vyhrál už v prvním kole,” podotkl Ranoch. Drahoš by vyhrál u voličů TOP 09, STAN, ODS, Pirátů a těsně i ČSSD.

Pokud jde o volební potenciál, tedy podíl voličů, kteří volbu kandidáta reálně zvažují, pak u Zemana je 45 procent, u Drahoše 40,5 procenta a u Horáčka 28,5 procenta. Jako nepřijatelného pak Zemana označuje 45 procent Čechů, Drahoše 15 procent a Horáčka 37 procent. Nejhůře na tom je Topolánek, který je nepřijatelný pro 73 procent lidí.

„Miloš Zeman už v podstatě vytěžil téměř celý svůj volební potenciál a bude pro něj poměrně těžké oslovit nějaké další voliče, protože pro téměř polovinu populace je zcela nepřijatelný. On v tomto opravdu rozděluje společnost na dva podobně velké tábory,” řekl Ranoch. Drahoš podle něj může nových hlasů ještě posbírat poměrně dost, protože zhruba třetina Čechů ho v tuto chvíli ještě ani nezná.

Průzkum se uskutečnil od 11. do 15. listopadu a zúčastnilo se ho více 1500 lidí. Do volebního modelu se započítalo téměř 800 z nich.

Stabilní trojice

Trojice Zeman, Drahoš, Horáček se v tomto pořadí dlouhodobě umisťuje v průzkumech. Například podle říjnového průzkumu agentury CVVM by současnou hlavu státu volilo 34 procent voličů, Drahoš by získal 22 procent a Horáček 13 procent hlasů. [celá zpráva]

Podle šetření agentury STEM/MARK Češi za největšího favorita prezidentské volby považují právě Zemana. Mandát obhájí podle 46 procent lidí. Dalších 18 procent předpokládá, že prezidentem bude Drahoš, a podle devíti procent to bude Michal Horáček.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků