Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman: Babiš by odstoupit neměl

Premiér Andrej Babiš by neměl odstoupit, i když pokračuje jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo, řekl to ve čtvrtek prezident Miloš Zeman v TV Barrandov. Skončit by měl jen tehdy, kdyby prohrál volby.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman: Babiš by odstoupit neměl

"Odstoupit by měl v případě, kdyby prohrál volby. Já vás mohu ujistit, že, tak jako obvykle, po volbách jmenuji (premiérem) vítěze voleb," uvedl Zeman.

Současně ale dodal, že si nemyslí, že by kauza nějak srazila preference hnutí ANO, které by podle nejnovějšího modelu společnosti Median získalo 30,5 procenta hlasů.

Za odstoupení Babiše se na úterý například svolává v Praze demonstrace.

Větší roli pro voliče by podle Zemana hrála až obžaloba.

Prezident také zopakoval, že v Babišově případě nevyužije právo abolice, tedy zastavení trestního stíhání, ač o ní v minulosti mluvil. Na podzim řekl, že by premiérovi abolici udělil, pokud by nejvyšší státní zástupce rozhodl o obnovení trestního stíhání. Ve čtvrtek řekl, že toto prohlášení nebyla chyba.

NATO se rozdělilo

Prezident v rozhovoru shrnul i svou účast na summitu NATO v Londýně. Podle něj je patrné, že se v alianci vyčlenily dvou proudy, americký a evropský. V čele jednoho je americký pezident Donald Trump, v čele druhého francouzský prezident Emmanuel Macron.

Druhý jmenovaný podle Zemana zastává názor, že největším nebezpečím je terorismus, s čímž se Zeman ztotožňuje. Oba proudy se liší například v názoru na Rusko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků