Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Rick Bowmer, ČTK/AP

Zdravotní ústav: U seniorů nemusí provázet nákazu koronavirem teplota

U seniorů nemusí infekci COVID-19 provázet teplota, oslabené mohou být i další příznaky. Pozornost je proto při péči o ně třeba věnovat i změně chování, neklidu či ztrátě chuti nebo čichu. Vyplývá to z doporučení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pro provozovatele domovů pro seniory a podobných zařízení.

Ilustrační foto Foto: Rick Bowmer, ČTK/AP
Zdravotní ústav: U seniorů nemusí provázet nákazu koronavirem teplota

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo domovům kromě jiného dvakrát denně klientům teplotu měřit. Musí také vyhradit desetinu kapacit pro možné nakažené, izolovat je i jejich personál.

"Není rozumné uplatňovat s důsledností obvyklá kritéria pro určení případu COVID-19," píše SZÚ. Ve vysoce rizikovém prostředí, kde je seniorů velké množství na jednom místě, by čekání na příznaky nebo teplotu mohlo vést k nekontrolovanému šíření.

Podle ústavu je potřeba věnovat pozornost jakékoliv změně celkového stavu klientů. "Zejména pak kvalitativní změně vědomí či chování, nově vzniklé dezorientaci, neklidu či zhoršení dezorientace u lidí s demencí, případně náhlé ztrátě čichu či chuti," uvedl ústav. Vzestup tělesné teploty podle něj může být zkreslený běžným používáním analgetik nebo jiných léků, které ji mohou snižovat.

 Sledujme se

Nemoc se v prvních dnech nemusí podle odborníků projevit závažně a těžký stav se zápalem plic a dušností se rozvíjí až s několikadenním odstupem. „Čekání na typické příznaky znamená promarnění rozhodujícího času pro zavedení neodkladných opatření," napsal SZÚ. U personálu i klientů je třeba sledovat také výskyt průjmu.

Podle doporučení by měli být všichni klienti každý den dotázání na přítomnost jakýchkoliv příznaků infekce dýchacích cest, průjmu nebo zvracení. Měření teploty je podle SZÚ vhodné, nemusí však být dostatečné. „Zároveň je třeba klienty motivovat k aktivnímu sdělování nově zjištěných příznaků takového onemocnění," uvedl.

V případě zjištění příznaků musí být klient oddělený od ostatních až do doby, kdy u něj bude infekce COVID-19 vyloučena. „Vždy je přitom třeba omezit psychosociální újmu klienta," napsal. Sledovat svůj zdravotní stav musí také zaměstnanci. Nařízené je také časté mytí rukou a dezinfekce povrchů.

Klienti i personál by měli mimo své pokoje nosit roušky, jednorázové vyhazovat, látkové musí seniorům udržovat a připravovat k použití personál. V případě péče o nakažené seniory je podle SZÚ optimální mít respirátor FFP2 bez výdechového ventilu, ochranné brýle, jednorázový plášť a rukavice.

Podle SZÚ není vhodné provádět vyšetření rychlým testem založeným na průkazu protilátek, protože pozitivita nastává s odstupem několika dnů od prvních příznaků, a pro časný průkaz infekce se proto nehodí. Vzorky musí odebírat zdravotník a posílají se pak do laboratoří.

Domovů pro seniory a podobných zařízení sociálních služeb určených seniorům je zhruba 900, celkově mají přes 57.000 lůžek. Pracuje v nich asi 41.000 lidí. Nákaza se prokázala zhruba v desítce z nich, často jde ale o většinu tamních klientů a nakažených nebo v karanténě je i část personálu, což zařízením činí problémy s péčí o klienty. Někde pomáhají i hasiči.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků