Hlavní obsah

Žádný masakr tu na podzim nebude, věří šéf zdravotnických statistiků Dušek

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna koronaviru. Řekl to v neděli v České televizi. Zároveň ale podotkl, že koronavirus nezmizí. K tomu, zda druhá vlna viru vůbec přijde, uvedl stejně jako prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, že neví a že tvrdit něco jiného by bylo nevědecké.

Žádný masakr tu na podzim nebude, věří šéf zdravotnických statistiků Dušek

"Věřím, že se na podzim žádný masakr odehrávat nebude," prohlásil Dušek. "Chystáme systém, který by umožnil tu v uvozovkách vlnu nějakým způsobem jakoby rozkládat - to znamená včas podchytit lokální ohniska šíření, vytrasovat nakažené lidi, umožnit jim se vyléčit (...) a nedovolit viru, aby si vytvořil nekontrolovanou infekční nálož v populaci," popsal.

Česko je podle něj připravené situaci čelit, a to včetně vytvořeného informačního systému. "I okolní státy jsou dostatečně ostražité," poznamenal.

Důležitou prevencí je teď podle něj aktuální "vychytávání" nemocných, například v Moravskoslezském kraji. Zabraňuje totiž rozšíření viru do zranitelných skupin obyvatel. "To je princip toho, co bychom měli dělat celý podzim, a zabránit tak zase nějakému hroznému nouzovému stavu," uzavřel Dušek.

Biochemik Konvalinka uvedl, že je samozřejmě možné i to, že druhá vlna nebude. "Nemusí přijít, protože se nám v Evropě, zdá se, podařilo velmi dobře potlačit její infekční faktor. Není vyloučeno, že se nám chytrou karanténou a velmi pečlivým trasováním všech infikovaných podaří infekci potlačit takovým způsobem, že se už nezvedne," řekl.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Stát se podle něj musí připravit na to, že se koronavirus na podzim "potká" s chřipkovou epidemií. "Měli bychom dramaticky zvýšit množství lidí očkovaných proti chřipce, protože to nebezpečí, že tady budeme mít množství lidí s kašlem a chřipkou, kteří budou všichni podezřelí na covid a úplně nám to zahltí systém, je veliké," upozornil.

Anketa
Věříte, že se vlna koronaviru na podzim vrátí?
Ano, a bude ještě horší
21.8 %
Ano, ale nebude už tak zlá
19 %
Ne
59.2 %
Celkem hlasovalo 9154 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků