Hlavní obsah

Žádný masakr tu na podzim nebude, věří šéf zdravotnických statistiků Dušek

7. 6. 2020, 15:19

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek věří, že přes Česko na podzim nepřejde nekontrolovaná vlna koronaviru. Řekl to v neděli v České televizi. Zároveň ale podotkl, že koronavirus nezmizí. K tomu, zda druhá vlna viru vůbec přijde, uvedl stejně jako prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, že neví a že tvrdit něco jiného by bylo nevědecké.

Článek

"Věřím, že se na podzim žádný masakr odehrávat nebude," prohlásil Dušek. "Chystáme systém, který by umožnil tu v uvozovkách vlnu nějakým způsobem jakoby rozkládat - to znamená včas podchytit lokální ohniska šíření, vytrasovat nakažené lidi, umožnit jim se vyléčit (...) a nedovolit viru, aby si vytvořil nekontrolovanou infekční nálož v populaci," popsal.

Česko je podle něj připravené situaci čelit, a to včetně vytvořeného informačního systému. "I okolní státy jsou dostatečně ostražité," poznamenal.

Důležitou prevencí je teď podle něj aktuální "vychytávání" nemocných, například v Moravskoslezském kraji. Zabraňuje totiž rozšíření viru do zranitelných skupin obyvatel. "To je princip toho, co bychom měli dělat celý podzim, a zabránit tak zase nějakému hroznému nouzovému stavu," uzavřel Dušek.

ON-LINE: Polsko hlásí rekord, za den tam přibylo 576 nakažených

Svět

Biochemik Konvalinka uvedl, že je samozřejmě možné i to, že druhá vlna nebude. "Nemusí přijít, protože se nám v Evropě, zdá se, podařilo velmi dobře potlačit její infekční faktor. Není vyloučeno, že se nám chytrou karanténou a velmi pečlivým trasováním všech infikovaných podaří infekci potlačit takovým způsobem, že se už nezvedne," řekl.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Stát se podle něj musí připravit na to, že se koronavirus na podzim "potká" s chřipkovou epidemií. "Měli bychom dramaticky zvýšit množství lidí očkovaných proti chřipce, protože to nebezpečí, že tady budeme mít množství lidí s kašlem a chřipkou, kteří budou všichni podezřelí na covid a úplně nám to zahltí systém, je veliké," upozornil.

Anketa

Věříte, že se vlna koronaviru na podzim vrátí?
Ano, a bude ještě horší
21,8 %
Ano, ale nebude už tak zlá
19 %
Ne
59,2 %
Celkem hlasovalo 9154 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků