Hlavní obsah
Vrtulník řady Mi-17 v barvách KFOR (Ilustrační foto) Foto: Právo

Vrtulníkové centrum NATO zahájí na Pardubicku provoz roku 2015 či 2016

Výcvikové vrtulníkové středisko Severoatlantické aliance v Pardubickém kraji zřejmě zahájí provoz v roce 2015 nebo 2016. Ministr obrany Alexandr Vondra to oznámil v úterý po jednání se svým americkým protějškem Leonem Panettou. Vzniku střediska v Česku dalo NATO zelenou na svém letošním summitu v Chicagu.

Vrtulník řady Mi-17 v barvách KFOR (Ilustrační foto) Foto: Právo
Vrtulníkové centrum NATO zahájí na Pardubicku provoz roku 2015 či 2016

Takzvané mnohonárodní středisko leteckého výcviku bude mimo jiné zabezpečovat výcvik pilotů ruských vrtulníků typu Mi a pozemního personálu pro členské země NATO i pro alianční partnery. Bude možné využít ho také pro výcvik afghánského leteckého a pozemního personálu, který Česko nyní částečně poskytuje.

Na projektu se podílí i Chorvatsko, které nabízí výcvikové prostory. Kromě něj a USA se k projektu zatím připojilo Slovensko a Lotyšsko, pokračují jednání s Maďarskem a Litvou.

V Pardubicích záměr vybudovat výcvikové vrtulníkové středisko už po chicagském summitu vzbudil rozporné reakce. Obyvatelé města si totiž v minulosti opakovaně stěžovali na hluk z vojenského letiště, podle armády ale nepřekračuje povolené normy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků