Hlavní obsah
Výroba roušek (ilustrační foto) Foto: Mercedes-Benz

Ve skladech hmotných rezerv je vymeteno, není tam jediná rouška

Předseda Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr v pátek uvedl, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku. Už dříve ale vypsala tendry na doplnění zásob. Podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka má ministerstvo vnitra zásoby na šest týdnů. Dostatek zásob potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Výroba roušek (ilustrační foto) Foto: Mercedes-Benz
Ve skladech hmotných rezerv je vymeteno, není tam jediná rouška

„V tuto chvíli nemáme žádné ochranné pomůcky. K doplnění slouží právě probíhající výběrová řízení,” řekl deníku MF Dnes Švagr.

Plánované nákupy jsou podle něj objemově daleko větší, některé ale brzdí ustanovení zákona o veřejných zakázkách. „Velká část uchazečů neměla nebo nemá zkušenosti s otevřeným výběrovým řízením a to nás stojí cenný čas. Pak dochází ke zdržení kvůli tomu, že firma nepředloží všechny požadované dokumenty a musíme je zpětně po ní požadovat,” dodal později Švagr pro ČTK.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dokončuje otevřená výběrová řízení. Má na vše nabídky, nyní je vyhodnocuje a během několika dní začíná nakupovat první produkty. V rámci SSHR se šlo maximálně transparentní cestou, předseda Švagr se drží přesně zákona a neztratil ani den,” napsal Havlíček. „V pondělí na vládě představíme všechny současné zásoby, rozpracované dodávky a otevřená výběrová řízení,” dodal.

Hamáček: Vnitro má ve skladech 60 milionů roušek

„Ve skladu v Opočínku máme zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů,” napsal na Twitteru Hamáček po schůzce s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem (ANO). „Není sice žádný krizový stav, samosprávy ale musí vědět, že je ve štychu nenecháme,” vzkázal.

Novinářům v Ostravě později Hamáček řekl, že ministerstvo má ve skladech přes 60 milionů roušek, deset milionů respirátorů a 30 000 celoobličejových masek s 300 000 filtry. „Vybavenost je podstatně lepší, než byla na začátku krize na jaře. Nicméně gros ochranných prostředků musí zajistit Státní hmotné rezervy,” řekl Hamáček. Prostředky jsou podle něj schopné pokrýt první týdny při distribuci stejným příjemcům v obdobných objemech jako během nouzového stavu, kdyby nastala druhá vlna pandemie v rozměrech jako na jaře.

Zásoby z první vlny pandemie se nepočítají

Správa rezerv vypsala v polovině června tendry na dodání 11 typů ochranných pomůcek. Celkem šlo o 35 dílčích částí, na které přišlo zhruba 190 nabídek. Tendry správa vypsala mimo jiné na dodávky respirátorů typu FFP2 a FFP3, filtrů do respirátorů FFP3, roušek, ochranných brýlí, štítů, návleků na obuv, rukavic nebo čepic. Před podpisem je podle něj první část. Konkrétně jde o dodání 2800 filtrů do respirátorů FFP3, zhruba 356 000 návleků na obuv, 200 000 výtěrových setů a část dodávky vyšetřovacích rukavic - asi 2,4 milionu kusů.

Kromě SSHR vypsalo tendry na nákup ochranných pomůcek do rezerv také ministerstvo vnitra (MV). Také ony jsou nyní ve fázi vyhodnocování. Ve skladech správy jsou pak podle Švagra zásoby z první vlny pandemie. Patří ale ministerstvu zdravotnictví a do státních rezerv se tak nepočítají. "Veškeré naše zásoby byly vyčerpány v koronavirové krizi," dodal.

Výrobci: Chceme dodávat, ale tendry váznou

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR v pátek uvedla, že vyhodnocení státních výběrových řízení na respirátory a roušky vázne. Například ministerstvo vnitra podle ní dosud nevyhlásilo vítěze tendru na ochranné zdravotnické pomůcky z poloviny května.

„Máme zájem o dodání roušek i respirátorů státu a s napětím čekáme, zda uspějeme. Potřebujeme to vědět co nejdříve, protože máme řadu dalších zakázek. Ať bude výsledek soutěže jakýkoliv, rychlost sdělení je důležitá,” řekl generální ředitel nanotechnologické společnosti SPUR Tomáš Dudák.

Vláda v polovině května oznámila, že koupí do strategických zásob státu pro další možnou krizi miliony ochranných zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun. Zásoby by ministerstvům, jejich podřízeným a organizačním složkám a také krajům měly vydržet na dva měsíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků