Hlavní obsah
Jednací sál Sněmovny Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Sněmovnu zachvátila panika. Pražský náměstek mohl trousit koronavirus po celém městě

Nákaza covid-19, která se prokázala u pražského náměstka Petra Hlubučka (STAN), rozbouřila vody pražské i celostátní politiky. Do karantény zamířili jak poslanci Patrik Nacher (ANO), tak Jan Čižinský (za lidovce), kteří jsou zároveň předsedy pražských klubů. Oba byli v pondělí ve Sněmovně, kde panuje „divná” panika. Karanténa se vznáší i nad řadou politiků z městských částí.

Jednací sál Sněmovny Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Sněmovnu zachvátila panika. Pražský náměstek mohl trousit koronavirus po celém městě

Nákazu koronavirem v úterý večer Novinkám potvrdil sám pražský náměstek Petr Hlubuček. Okamžitě, jak se zpráva šířila, se začala řada politiků ptát, kdy se s náměstkem naposledy viděli a kdo přišel do přímého kontaktu přímo s ním nebo s lidmi, kteří se s ním viděli.

Hygiena nyní všechny trasuje. Primárně se podle informací Novinek zaměřuje na ty, kteří se s náměstkem přímo setkali od soboty do úterka.

V první řadě to bylo 10 dalších členů Rady hlavního města Prahy, dále asistenti radních, šéfové některých výborů, ředitelé odborů a předsedové klubů, kterými jsou Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu), Jan Čižinský (Praha sobě), Patrik Nacher (ANO) a Alexandra Udženija (ODS). Celkem jde asi o 40 lidí, kteří by měli jít během dnešního dne na testy.

„Jsem v karanténě jako všichni ostatní členové rady. Hned jak jsem se o tom dozvěděl, informoval jsem všechny, se kterými jsem byl v kontaktu, a informaci jsem poslal i poslancům. O době testu zatím nemám informaci,” napsal Novinkám Čižinský.

Právě on společně s Patrikem Nacherem byl v úterý přítomen na jednání Poslanecké sněmovny. V rámci demonstrace před Sněmovnou se společně s poslanci v úterý objevil i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zpráva o nákaze náměstka v dolní komoře ve středu ráno vzbudila lehkou paniku.

Vývoj počtu zjištěných pacientů s koronavirem v Praze

Poslanci jsou nervózní

„Poslanci jsou nervózní a vznikla tady taková divná panika a každý, kdo se setkal s někým, kdo se setkal s Hlubučkem, má trochu strach,” popsal Novinkám situaci zdroj z poslaneckého klubu ANO, jehož členem je i Nacher.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) kvůli tomu od 13. hodiny jednal se zástupci poslaneckých klubů. Po jednání novinářům sdělil, že schůze bude pokračovat v maximálním počtu poslanců a nebude se tak jejich počet redukovat na polovinu. Tento scénář totiž krátce před schůzi naznačil šéf ODS Petr Fiala.

Vondráček také oznámil, že pokud poslanec patří do rizikové skupiny nebo s někým takovým žije, podporuje vedení dolní komory dobrovolné tzv. párování. Při absenci některého poslance z vládních stran se po dohodě s opozicí nedostaví na hlasování o klíčové věci ani zástupce opozice. Tím se zachovává poměr mezi vládní koalicí a opozicí vzešlý z voleb. Šéf Sněmovny také apeloval na poslance, aby důsledně nosili roušky.

Udženija: Neměl na radu chodit

Nákaza náměstka znamená do jisté míry paralýzu pražské politiky jako takové. Pět členů pražského vedení z Prahy sobě je zároveň i členy rady na Praze 7.

Náměstek měl během víkendu podle informací Novinek i blízké kontakty s politiky na Praze 1 nebo na Praze 8. Hlubuček je zároveň dlouholetým starostou v Praze-Lysolajích.

Zleva Adam Scheinherr, Zdeněk Hřib, Petr Hlubuček

Foto: Koláž Novinky.cz

Pražská opozice se navíc na náměstka Hlubučka zlobí. Několikrát podle ní na pondělním jednání rady prohlásil, že mu není dobře.

„Když má příznaky, tak má přeci chránit druhé a chovat se zodpovědně. Navíc kolem něj sedělo několik lidí, kteří jsou buď v rizikové skupině, nebo mají jiné onemocnění. Vůbec tam neměl chodit,” nešetřila kritikou šéfka klubu ODS Alexandra Udženija, která čeká, až ji zkontaktuje hygiena.

Hlubuček: Nic jsem netrousil

Náměstek Hlubuček se proti výrokům o tom, že se choval nezodpovědně, ohrazuje.

„V žádném případě jsem koronavirus po městě netrousil a nikoho neohrozil. Důsledně po celou dobu pandemie dodržuji veškerá nařízení a hygienická opatření, tak abych v pozici náměstka pro bezpečnost šel příkladem. Jakmile jsem si v pondělí večer naměřil zvýšenou teplotu, neopustil jsem již domov a požádal o odebrání vzorku v úterý v místě svého bydliště. Od zjevného projevu symptomů se zdržuji doma,” reagoval na výtky pro Novinky ve středu dopoledne náměstek Hlubuček.

„Neměli bychom hrát politickou kartu s tím, ze člověk někoho ohrožoval, když nemá ponětí o tom, ze by mohl být nemocen,” dodal náměstek s tím, že je prokazatelné, že onemocnění má i fázi, kdy člověk nemá téměř žádné příznaky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků