Hlavní obsah
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček Foto: Milan Malíček, Právo

Sněmovna se znovu sejde mimo plán. Kvůli superdani

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) svolal na 10. července mimořádnou schůzi dolní komory. Řešit na ní budou poslanci jednotnou daň pro živnostníky a bonus pro osoby pracující na dohodu o provedení práce (DPP) a na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček Foto: Milan Malíček, Právo
Sněmovna se znovu sejde mimo plán. Kvůli superdani

Cílem schůze je projednat tyto dvě novely z pera ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ještě před sněmovními prázdninami. Ty jsou od poloviny července do konce srpna.

Jedním ze dvou projednávaných bodů bude jednotná daň pro živnostníky. Ta by se měla týkat lidí s příjmy do 800 tisíc korun a podle vládou schváleného návrhu by měla platit od 1. ledna 2021.

V částce je zahrnuto zdravotní pojistné, daň z příjmu v symbolické výši 100 korun a minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. Pro příští rok tak její výše vychází na 5740 korun

DPP a DPČ 

Lidé na DPP a DPČ, kteří odváděli sociální pojistné, by pak podle vládou schváleného návrhu měli mít nárok na 350 korun denně, a to za období od 12. března do 8. června. Maximálně jim stát vyplatí 31 150 korun.

Příspěvek by jim měl částečně vynahradit ztrátu příjmů v souvislosti s opatřeními proti koronaviru.

Dohodáři budou muset přiložit k žádosti o příspěvek doklad od zaměstnavatele, že odváděli sociální pojištění. Žádat pak budou moci pouze ti, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před krizí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků