Hlavní obsah
Trénink hráčů Slavie před utkáním s Leicesterem. Na snímku útočník Peter Olayinka. Foto: Ondřej Deml, ČTK

Slavia chtěla pustit 3000 fanoušků na ligu. Blatný to odmítl

Šéf fotbalové Slavie Praha Jaroslav Tvrdík uvedl, že na příštích třech domácích ligových zápasech by klub mohl mít v hledišti 3000 příznivců – dorazit by mohlo 2000 permanentkářů a 1000 zdravotníků. Podle Tvrdíka podpořil pokračování projektu, který má za cíl vrátit při koronavirové pandemii diváky na hromadné akce, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ten ovšem v úterý večer v České televizi uvedl, že zapojení fotbalu do projektu odmítá.

Trénink hráčů Slavie před utkáním s Leicesterem. Na snímku útočník Peter Olayinka. Foto: Ondřej Deml, ČTK
Slavia chtěla pustit 3000 fanoušků na ligu. Blatný to odmítl

Slavia při minulých dvou domácích duelech v lize s Pardubicemi a v Evropské lize s Leicesterem vyzkoušela první etapu projektu s názvem Cesta ze tmy. Iniciativa má umožnit bezpečné pořádání kulturních akcí pro tisíce lidí v době pandemie. Projekt zaštiťují především umělci.

Právě na to, že projekt Cesta ze tmy má být určen především pro obnovení akcí kulturních se odvolával Blatný, když večer popisoval, že by fotbal s tímto projektem nespojoval.

"I s ohledem na to, co se stalo minulý týden na fotbalu, bych doporučil, aby to na fotbalovém utkání bylo zatím v tomto případě odloženo. A nespojoval bych fotbal s tímto projektem, protože ten je primárně pro kulturní akce," uvedl Blatný.

Slavia na minulé zápasy pozvala 300 lidí z řad partnerů klubu, kteří v mobilní laboratoři dopoledne v den utkání podstoupili PCR test na covid-19. Výsledky byly k dispozici do pár hodin a systém byl napojen na turnikety u vstupu do stadionu. Všichni museli mít při zápase respirátory.

Povolená kvóta 300 osob z řad partnerů klubu platí v Česku od první poloviny prosince nejen na fotbale, ale i na hokeji. Lidé se musejí pohybovat v oddělených skupinách a mít negativní test, stačí antigenní.

Slavia by nyní chtěla do hlediště dostat až desetkrát více příznivců. „Ministr zdravotnictví podpořil pokračování druhé etapy pilotního projektu Cesta ze tmy. Je naděje, že na příštích zápasech by mohlo být 2000 fans z řad permanentkářů a 1000 hostů bezplatně jako dárek všem z integrovaného záchranného systému. Všichni PCR test v den zápasu,“ uvedl Tvrdík na sociální síti Twitter.

Podle něj by 3000 lidí mohlo dorazit na březnové domácí ligové zápasy s Ostravou a Opavou a dubnové pražské derby se Spartou. Stadion v Edenu má kapacitu 19 370 diváků, zaplněno by tedy mělo být asi 15 procent.

První fázi projektu poškodilo pozvání několika hostů na utkání s Leicesterem. Zápas sledoval bývalý ministr zdravotnictví a poradce premiéra Andreje Babiše Roman Prymula, který přitom jen pár hodin před výkopem vyzýval k tvrdším opatřením proti koronaviru. Předseda vlády s ním následně ukončil spolupráci. Mezi prominentními hosty byli ve čtvrtek i kancléř prezidenta Vratislav Mynář, europoslanec Alexandr Vondra, tenistka Petra Kvitová či generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Je mi velice líto, že jsme jako klub eticky nevhodným pozváním několika hostů mohli poškodit dosavadní úspěšné výsledky první etapy projektu. Mrzí mě to zejména proto, že Slavia byla oslovena pro pilotní projekt v situaci, kdy jej řada institucí nebo organizátorů ze sportovního či fotbalového prostředí odmítla jako příliš finančně nebo organizačně nákladný a náročný,“ uvedl Tvrdík v dopise Blatnému, který přiložil.

„Chtěl bych vás ujistit, že případnou druhou etapu projektu věnujeme výhradně našim fanouškům z řad široké veřejnosti. Současně po inspiraci finálovým zápasem amerického Super Bowlu jsme připraveni jednu třetinu z vyčleněné kapacity bezplatně poskytnout fanouškům z řad integrovaného záchranného systému,“ doplnil Tvrdík. Americká NFL na zmíněné prestižní utkání nabídla zdarma vstupenky 7500 naočkovaným zdravotníkům.

Tvrdík je přesvědčen, že stadion bude bezpečný. „Jsme připraveni garantovat, že všech 3000 osob bude testovaných PCR testem v den zápasu a budou mít cestou klubu pořízený respirátor FFP2. Využití 15 procent kapacity umožní zajistit na tribunách dostatečné rozestupy. Věřím, že dojde ke stoprocentní eliminaci jakékoliv možnosti šíření covidu-19,“ uvedl Tvrdík.

Oznámení přichází ve chvíli, kdy v Česku stoupá denní přírůstek nakažených. Za pondělí jich bylo přes 11 tisíc. Ministerstvo zdravotnictví také upozorňuje na téměř naplněnou kapacitu nemocnic.

Ministr Blatný už dříve varoval, že v případě, že nemocnice nebudou stíhat, budou zavedena drakonická opatření.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků