Hlavní obsah
Nabírání vakcíny od Pfizeru/BioNTechu Foto: Oded Balilty, ČTK/AP

S nápadem šesti dávek místo pěti Babiš narazil do zdi. Pfizer posílá o to míň

Když se před koncem loňského roku objevila informace o možnosti získat z jedné lahvičky očkovací látky společnosti Pfizer/BioNTech šest namísto doporučených pěti dávek vakcíny, zdálo se, že půjde o krok, který umožní naočkovat více lidí. Nyní se ukazuje, že nápad, který premiér Andrej Babiš (ANO) prezentoval jako skvělou fintu, může mít přesně opačný efekt. Důvodem je smlouva, která určuje počet dodaných dávek, nikoliv lahviček s vakcínou.

Nabírání vakcíny od Pfizeru/BioNTechu Foto: Oded Balilty, ČTK/AP
S nápadem šesti dávek místo pěti Babiš narazil do zdi. Pfizer posílá o to míň

„Zdravotníci mě informovali, že z jedné ampule natáhnou ne pět, ale šest dávek. Stejná informace dnes zazněla i v Německu. To by znamenalo, pokud to EMA schválí, že by Unie místo 300 milionů dávek dostala 360 milionů dávek,” oznamoval premiér Andrej Babiš s tím, že pro ČR by to znamenalo zvýšení z osmi milionů na téměř 9,6 milionu dávek.

Krok následně posvětila i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), byť zdravotníci upozorňují, že šestou dávku se ne vždy podaří získat, neboť to závisí nejen na zručnosti, ale rovněž na použité jehle a stříkačce.

Lahvička s vakcínou Pfizer/BioNTech po naředění fyziologickým roztokem obsahuje 2,25 mililitru látky. Jako jednu dávku výrobce stanovil 0,3 mililitru. Teoreticky je tak možné získat místo původních pěti rovnou sedm dávek, prakticky je to ale komplikované. Větší objem je v lahvičkách jako rezerva, aby bylo zaručeno, že zdravotníci dokážou získat předepsaný počet dávek.

Pfizer: Když máte víc dávek, stačí vám méně lahviček

Jenže smlouva, kterou s výrobcem uzavřela EU, nehovoří o počtu lahviček, nýbrž o počtu dávek. To potvrdila i mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. „Ano, smlouvy jsou skutečně uzavřeny na dávku,“ řekla serveru TN.

Ke snižování počtu dávek, kvůli němuž se omezuje očkování, tak nepřispívá jen omezená výrobní kapacita. Jednotlivé evropské země se k problému staví různě.

Švédská zdravotní agentura pozastavila společnosti Pfizer platby za vakcíny a čeká, až si EU s výrobcem záležitost vyjasní. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn míní, že podobné jednání firem se dalo očekávat. Francie očekává dodání původně předpokládaného množství vakcín.

V ČR jsou prozatím dostupné vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkovací látka společnosti AstraZeneca by mohla být v Evropské unii schválena do konce měsíce, její první dodávky by mohly přijít v polovině února.

Primárně se u nás očkují senioři v sociálních a zdravotnických zařízeních, lékaři a registrovat se mohli rovněž lidé nad 80 let. Další skupiny občanů se podle tvrzení vládních představitelů budou moci zaregistrovat k očkování později. Registraci pro všechny od původně plánovaného 1. února vláda nespustila navzdory tomu, že by tak získala užitečné informace o tom, jaký kde panuje zájem o vakcinaci, čemuž by mohla později přizpůsobit distribuci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků