Hlavní obsah
Kandidáti na předsedu Senátu, zleva první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) a předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil (ODS) Foto: Ondřej Deml, ČTK

Růžička by na Tchaj-wan jel, Vystrčil mlčí

Jedním z plánů, které zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) už nestihl uskutečnit, byla návštěva Tchaj-wanu s podnikateli, kterou ohlásil loni na podzim. Kontroverzní cesta je znovu ve hře. O Kuberově nástupci se rozhodne 19. února a senátoři se budou rozhodovat mezi dvěma kandidáty.

Kandidáti na předsedu Senátu, zleva první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) a předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil (ODS) Foto: Ondřej Deml, ČTK
Růžička by na Tchaj-wan jel, Vystrčil mlčí

A jeden z nich, Jiří Růžička (TOP 09), otevřeně řekl, že by Tchaj-wan navštívil, k nelibosti Pekingu i jiných ústavních činitelů včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Vystrčil z ODS se vyjádřit odmítl.

„V tomto záměru jsem Kuberu stoprocentně podporoval, bylo to správné rozhodnutí. Jako právoplatně zvolený předseda bych tam jel,“ sdělil Růžička Právu.

Proti cestě byli i vysoce postavení diplomaté, poukazovali na to, že návštěva Tchaj-wanu druhým nejvyšším ústavním činitelem by mohla zhoršit vztahy s Čínou a odnesli by ji čeští podnikatelé na čínském trhu.

Vystrčilovi veřejně vyjádřili podporu lidovci, ANO i ČSSD (s ODS celkově 53 hlasů z 80).

Detaily plánované cesty Kubery na Tchaj-wan Vystrčil nezná. „Nechci odpovídat na dotazy, co bych dělal jako předseda Senátu, dokud neproběhla volba. Nepřišlo by mi to správné ani slušné,“ řekl Právu.

Oba kandidáti na šéfa horní komory se ve středu shodli, že se budou nadále respektovat. „Ať vyhraje ten, či onen, budeme pracovat pro ČR a pro Senát, jehož role je nezastupitelná,“ řekl Vystrčil.

Růžička nabízí nadstranickost. „Jsem nestraník zvolený za TOP 09 s podporou KDUČSL v klubu STAN. Rád bych dokázal, že spojování středopravých opozičních stran může být realitou,“ uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků