Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Foto: Ondřej Deml, ČTK

Rozpočet na rok 2021 prošel prvním čtením

Sněmovnou díky hlasům poslanců ANO, sociálních demokratů a komunistů prošel ve středu rozpočet na rok 2021 prvním čtením. Počítá se schodkem 320 miliard korun. Návrh tvrdě zkritizovala opozice, která ho chtěla vrátit vládě k přepracování. Do dolní komory ho přišel naopak podpořit prezident Miloš Zeman.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Foto: Ondřej Deml, ČTK
Rozpočet na rok 2021 prošel prvním čtením

Návrh počítá s tím, že na příjmech stát vybere 1,488 bilionu korun a vydá 1,808 bilionu. Rozpočet však nezohledňuje nový daňový balíček, který stále leží ve Sněmovně. Jeho součástí je přitom i zrušení superhrubé mzdy, což by mohlo deficit zvýšit až o dalších 90 miliard.

Právě absence daňového balíčku v návrhu rozpočtu vadí opozici. „Jak máme vůbec komentovat rozpočet, který je zcela mimo aktuální realitu. Budeme hlasovat o číslech, která neplatí, a vláda to ví,“ kritizoval například bývalý ministr financí a poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ale listopadová predikce ekonomického vývoje nikdy neměla na celkový rozpočet vliv.Ten se poslal do parlamentu do konce září, listopadová predikce ho nikdy neovlivnila,” uvedla ministryně na plénu s tím, že vrácení návrhu vládě by způsobilo pouze provizorium.

Některým členům opozice ale vadilo i to, že je deficit příliš vysoký a mělo by se více šetřit.

Tento postoj zase nenechal chladného ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). „Jestliže řekneme lidem, aby šetřili, tak to můžeme zabalit a celá ekonomika půjde do kelu. Tyto řeči jsou nebezpečné,” rozohnil se za řečnickým pultem.

Vládní návrh prošel prvním čtením díky hlasům vládních poslanců a KSČM. Ale i komunisté mají k návrhu výhrady. Podle jejich poslankyně Miroslavy Vostré předloží strana k rozpočtu pozměňovací návrhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků