Hlavní obsah
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Foto: Petr Hloušek, Právo

Ropákem roku je Dostálová. „Uspěli“ i Babišovi motýle

Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Získala ji za abnormálně zrychlenou přípravu nového stavebního zákona. Zelenou perlu za antiekologický výrok putuje premiéru Andreji Babišovi (ANO) za výrok o motýlech a řepce. Na tiskové konferenci v Brně to v pátek uvedl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Foto: Petr Hloušek, Právo
Ropákem roku je Dostálová. „Uspěli“ i Babišovi motýle

Dostálová cenu získala za zrychlenou přípravu nového stavebního zákona na základě memoranda o spolupráci mezi ministerstvem pro místní rozvoj a Hospodářskou komorou.

Podle Patrika se tímto tato vlivná zájmová skupina podílela nejen na vypracování věcného záměru zákona, ale i na jeho paragrafovém znění. Podle něho se tak neprůhledně privatizoval legislativní proces, návrh zákona mimo jiné snižuje efektivní účast veřejnosti.

Babiš má cenu za motýle 

Cenu Zelená perla 2019 za antiekologický výrok získal premiér Andrej Babiš, který pronesl na přednášce pro česko-německé podnikatele v Praze.

„Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku. Můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají. Je to pravda. Jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě,“ uvedl tehdy Babiš.

My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku.

Premiéra cena pobavila. „Antiekologicky výrok? Tomu moc nerozumím. Možná, kdyby mi nějakou cenu dali jazykovědci za to, že ten výrok nebyl úplně česky, to bych ještě pochopil. Ale proti ekologii určitě nebyl. Naopak. Já řekl, že mám rád přírodu,” reagoval premiér.

„Navrhnu panu Havlíčkovi (ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi - pozn. red.) cenu, kdo tady brání ve výstavbě dálnic a obchvatů. Děti země budou vítězové každý rok,” dodal Babiš.

Cenu dostal i v roce 2013

Ten Zelenou perlu získal už v roce 2013. Tehdy za výrok, ve kterém ještě jako ministr financí a předseda představenstva společnosti Agrofert Holding kritizoval demokratickou diskusi o výstavbě dálnic.

„My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd,“ uvedl tehdy Babiš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků