Hlavní obsah

Ropákem roku je Dostálová. „Uspěli“ i Babišovi motýle

26. 6. 2020, 11:41 – Brno • Aktualizováno 26. 6. 2020, 14:11

Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Získala ji za abnormálně zrychlenou přípravu nového stavebního zákona. Zelenou perlu za antiekologický výrok putuje premiéru Andreji Babišovi (ANO) za výrok o motýlech a řepce. Na tiskové konferenci v Brně to v pátek uvedl Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Článek

Dostálová cenu získala za zrychlenou přípravu nového stavebního zákona na základě memoranda o spolupráci mezi ministerstvem pro místní rozvoj a Hospodářskou komorou.

Dostálová: Nový stavební zákon pomůže uzdravit ekonomiku

Domácí

Podle Patrika se tímto tato vlivná zájmová skupina podílela nejen na vypracování věcného záměru zákona, ale i na jeho paragrafovém znění. Podle něho se tak neprůhledně privatizoval legislativní proces, návrh zákona mimo jiné snižuje efektivní účast veřejnosti.

Babiš má cenu za motýle 

Cenu Zelená perla 2019 za antiekologický výrok získal premiér Andrej Babiš, který pronesl na přednášce pro česko-německé podnikatele v Praze.

Babiš proslavil Lysou nad Labem. Jeho motýlí hláška baví internet

Domácí

„Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku. Můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají. Je to pravda. Jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě,“ uvedl tehdy Babiš.

My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku.

Premiéra cena pobavila. „Antiekologicky výrok? Tomu moc nerozumím. Možná, kdyby mi nějakou cenu dali jazykovědci za to, že ten výrok nebyl úplně česky, to bych ještě pochopil. Ale proti ekologii určitě nebyl. Naopak. Já řekl, že mám rád přírodu,” reagoval premiér.

Další zpoždění dostavby D11. Děti Země podaly rozklad na poslední chvíli

Ekonomika

„Navrhnu panu Havlíčkovi (ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi - pozn. red.) cenu, kdo tady brání ve výstavbě dálnic a obchvatů. Děti země budou vítězové každý rok,” dodal Babiš.

Cenu dostal i v roce 2013

Ten Zelenou perlu získal už v roce 2013. Tehdy za výrok, ve kterém ještě jako ministr financí a předseda představenstva společnosti Agrofert Holding kritizoval demokratickou diskusi o výstavbě dálnic.

Zeman i Babiš mají nominace na ekologické anticeny

Domácí

„My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd,“ uvedl tehdy Babiš.

Reklama

Výběr článků