Hlavní obsah
 

Říčany otevřely očkovací centrum, výpadků vakcín se zde nebojí

Velkokapacitní očkovací centrum mají nově také Říčany u Prahy, město pro tento účel uvolnilo prostory zdejší sportovní haly. Od minulé středy zde běžel zkušební provoz, od pondělí tu už očkují naplno. Vakcínu proti koronaviru by zde mohlo dostat přes 500 lidí za den. Podle ředitele Nemocnice AGEL Říčany Pavla Fojtíka, které centrum provozuje, by se nemělo stát, že na registrované nevyjde vakcína.

 
Říčany otevřely očkovací centrum, výpadků vakcín se zde nebojí

„Člověk vyplní formulář, je mu změřená teplota a pokračuje dál k administrativním pracovníkům, kteří ho zadají do nemocničního systému. Pracovníci zkontrolují jeho údaje v centrálním registračním systému. Pacient dál pokračuje na konzultaci k lékaři,” popsal provoz centra Jiří Skočdopole, který je vedoucí městského Útvaru krizového řízení.

Kdyby došlo k nějakému výpadku, tak by to bylo spojeno s rozladěním lidí, a tomu se chceme vyhnout
Pavel Fojtík, ředitel Nemocnice AGEL Říčany

„V případě, že nemá žádné kontraindikace, tak po konzultaci jde na očkování, kde mu je aplikována vakcinační látka, pak si počká 15 až 30 minut, jestli nebude mít nějaké nežádoucí účinky, a odchází domů,“ dodal.

Velkokapacitní očkovací centrum v Říčanech

Foto: Novinky

Centrum bylo mělo sloužit každý všední den od 8 do 16 hodin pro lidi nahlášené přes centrální rezervační systém. Do něj se zatím mohou registrovat lidé nad 70 let a nově také učitelé. V plném provozu zde plánují očkovat přibližně 500 až 600 lidí za den.

Požadavek na vznik velkokapacitního centra vzešel ze strany Středočeského kraje, jelikož Říčany tvoří spádovou oblast pro přibližně 90 tisíc lidí. Město tak zdejší nemocnici bezplatně zapůjčilo prostory sportovní haly a na vlastní náklady také realizovalo přestavbu na velkokapacitní očkovací centrum.

„Je tu předpoklad, že provoz bude dlouhodobý, možná až do konce roku, takže jsme museli upozadit sport i ekonomickou stránku věci,” dodal Skočdopole s tím, že reakce obyvatel měst na očkovací centrum jsou zatím veskrze pozitivní.

Při vstupu do budovy je každému měřena teplota.

Foto: Novinky

Pro registrované by mělo být vakcín dost

Přípravu centra doprovázelo navýšeni zdravotního personálu nemocnice. „Máme tady částečný personál z nemocnice, který jsme byli schopni uvolnit z našich pracovišť, a částečně tady máme externisty, které jsme opět ve spolupráci s městem oslovili,“ uvedl ředitel říčanské Nemocnice AGEL Pavel Fojtík.

Podle něj by zde nemělo dojít k podobným případům jako v jiných centrech, kdy lidem musel být z nedostatku vakcín termín na očkování přesunut. „To by byla naše chyba, protože my do toho systému nesmíme pustit víc lidí, než máme vakcín, takže vždy otvíráme sloty na základě příslibu dodávek vakcíny. Kdyby došlo k nějakému výpadku, tak pak by to bylo spojeno s rozladěním lidí, a tomu se chceme vyhnout,“ uvedl ředitel.

Distribuci vakcín do zařízení koordinují jednotlivé kraje. Nemocnice podle Fojtíka má garanci od Středočeského kraje, že dostane tolik vakcín, kolik otevře rezervačních položek v systému.

„Samozřejmě se průběžně informujeme, kolik nás čeká pacientů před takzvanou závorou, a potom komunikujeme s krajským koordinátorem a ladíme počty vakcín tak, abychom měli provoz zajištěný,“ dodal Fojtík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků