Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Roman Prymula a ministra obrany Lubomír Metnar Foto: ČTK

Prymula: Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu

Vláda na začátku listopadu požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který by měl skončit 3. listopadu. Na tiskové konferenci po čtvrtečním mimořádném jednání kabinetu to oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Ministr zdravotnictví Roman Prymula a ministra obrany Lubomír Metnar Foto: ČTK
Prymula: Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu

„Bez nouzového stavu se nedostaneme z tohoto obrovského čísla, které tu teď je, na hodnoty, které by nám umožňovaly jít dále,” prohlásil Prymula.

Nouzový stav, který umožňuje kabinetu výrazně omezovat život občanů, například nařízením o omezení pohybu, platí od 5. října a skončit by měl 3. listopadu. Po třiceti dnech musí o případné prodloužení vláda požádat poslance, kteří musí udělit souhlas.

Pro alespoň částečné rozvolnění opatření je potřeba výrazně srazit počty denních přírůstků nakažených a hospitalizovaných, zejména těch s těžkým průběhem, tak aby nedošlo v polovině listopadu k přehlcení zdravotnického systému. S tím souvisí právě potřeba snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna, Prymula opakovaně mluví o potřebě stlačit číslo na hodnotu 0,8.

Nouzový stav vláda vyhlásila i na jaře, kdy trval zhruba dva měsíce, než opatření zabrala a výrazně snížila šíření viru ve společnosti. Prymula ve čtvrtek naznačil, že podobný scénář může nastat i nyní, když hovořil o tom, že na potřebné hodnoty bychom se mohli dostat v prosinci.

„Nelze garantovat nic, pokud se budeme nadále stýkat,” uvedl ministr. Zároveň znovu apeloval na veřejnost, aby důsledně dodržovala opatření, jinak nebudou fungovat tak, jak mají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků