Hlavní obsah
Zasedání Dolní komory Parlamentu ČR poslanecké sněmovny. Na snímku premier Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schilerová. Foto: Milan Malíček, Právo

Připravte kompenzace za bonus pro OSVČ a eseróčka, vyzvali poslanci vládu

Poslanci vyzvali vládu, aby se zabývala tím, jak bude obcím a krajům kompenzovat kompenzační bonus pro OSVČ a s.r.o. Ty se na jeho finanování totiž podle současného návrhu podílejí jednou třetinou a opozici se to nelíbí. Chce, aby samosprávám byly tyto peníze vykompenzovány. Vláda slibuje, že jim peníze vrátí formou dotace. O samotném kompenzačním bonusu poslanci v úterý nerozhodli

Zasedání Dolní komory Parlamentu ČR poslanecké sněmovny. Na snímku premier Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schilerová. Foto: Milan Malíček, Právo
Připravte kompenzace za bonus pro OSVČ a eseróčka, vyzvali poslanci vládu

Vláda se má na základě usnesení zabývat výpadkem příjmů u obcí do 3000 obyvatel. Dále by měla navrhnout finanční zajištění investičních akcí obcí a krajů v letech 2020 a 2021 v souvislosti s výpadkem daňových příjmů minimálně v rozsahu 15 miliard korun. Není ale jasné, do kdy tak má vláda učinit.

Usnesení si poslanci přijali po několikahodinové debatě, v té opozice především kritizovala současný vládní návrh o kompenzačním bonusu pro OSVČ a malá eseróčka.

Peníze na kompenzační bonusy nejdou totiž pouze ze státního rozpočtu, ale také z daně ze závislé činnosti neboli z daně ze mzdy. Tato daň je sdílená s obcemi i kraji, 66 procent zůstává státu, zhruba 24 procent jde obcím a přibližně devět procent krajům. Obce a kraje tak dostanou z této vybrané daně méně peněz, celkem by mělo podle ministerstva financí jít cca o 14 miliard korun.

Opozice prosazuje, aby prošel pozměňující návrh Senátu, aby byly peníze vypláceny pouze ze státního rozpočtu. To ale ministryně financí Alena Schillerová odmítá.

„Prakticky by šlo o dotaci. Vyplácení by bylo mnohem komplikovanější a nemohla by to procesovat státní správa,” uvedla před poslanci Schillerová s tím, že v současnosti jde o bonus, který může finanční správa vyplácet a jde to rychle.

„Pokud by prošel senátní návrh. Musela bych výplatu bonusu okamžitě zastavit,” dodala ministryně.

Proti podílení se na vyplácení se kromě Senátu postavili o starostové obcí a kraje a dnešní den označili za černý den pro obce a kraje. O tom, jak bude bonus financován poslanci v úterý ani po několika hodinách, nerozhodli. Pokračovat by měli ve středu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků