Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, ČTK

Pražský policista bez roušky zfackoval muže na zastávce, Hamáček se omlouvá

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v neděli omluvil za jednání policisty, který v pražských Vysočanech bez roušky zfackoval muže na zastávce. Sobotní zákrok policistů natočil z blízkého auta svědek události, jenž video následně sdílel na sociální sítě.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, ČTK
Pražský policista bez roušky zfackoval muže na zastávce, Hamáček se omlouvá

K situaci došlo v sobotu dopoledne na autobusové zastávce K Žižkovu, kam dorazila policie po oznámení, že se na místě má pohybovat agresivní muž.

Policista bez roušky později usadil podezřelého muže, který rovněž neměl nasazenou roušku, na lavičku a vlepil mu facku.

Co se to tu deje

Zveřejnil(a) Kosmonaut Fredy dne Sobota 31. října 2020

Na sestříhaném videu, jež mělo v neděli odpoledne na Facebooku téměř tři tisíce komentářů a dvacet tisíc sdílení, je vidět, že po chvíli k incidentu dorazila druhá hlídka. Na místě tak bylo nejméně šest policistů.

Ze záběrů je dále zřejmé, že si podezřelý muž vehementně odmítal nasadit roušku, za což si vykoledoval další facku. V tu chvíli již měl policista svoji roušku na obličeji.

Zásah policie potvrdila Novinkám mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. „V sobotu krátce před 11. hodinou dopoledne vyjížděli pražští policisté k prověření oznámení, kde měl agresivní muž pod vlivem drog rozbít skleněnou lahví přední sklo u projíždějícího vozidla. Policisté na místě zjistili, že čtyřiapadesátiletý podezřelý byl pod vlivem alkoholu, kdy mu byla naměřená hodnota více než dvě promile alkoholu v dechu,” uvedla mluvčí.

Podle Siřišťové se chováním policistů bude zabývat příslušný odbor. „Policisté muže omezili na osobní svobodě pro podezření ze spáchání protiprávního jednání. Z internetového prostředí jsme získali zmiňované záběry a nyní se okolnostmi jednání policisty bude zabývat odbor vnitřní kontroly pražské police. Podle zjištěných závěrů bude následně věc řešena,” doplnila mluvčí.

Omluvil se také ministr

O osobním selhání hovořil ředitel pražské policie Tomáš Lerch, který se za policistu rovnou omluvil. „Osobně jsem ze záběrů fyzického ataku ze strany policisty velmi znepokojen. S případem jsem obeznámen, a přestože vím, co uvedenému předcházelo, považuji jednání policisty, který prováděl zákrok navíc bez roušky, za nepřijatelné. V této souvislosti jsem již inicioval důkladné prověření celého případu a zasahující policista se bude ze svého postupu zodpovídat. Veřejnosti se za selhání policisty omlouvám,” sdělil.

S omluvou v neděli přispěchal také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Policie dělá, co může, bohužel občas dojde i k excesu. Chtěl bych se omluvit za incident ze soboty, kdy policie velmi nevhodně a brutálně zasáhla proti člověku, který sice porušoval nařízení, demoloval vozidla, ale není možné občany fyzicky napadat. Za to se chci omluvit, byl to ojedinělý exces, drtivá většina policistů dělá vše pro to, aby tu situaci zvládla,” uvedl ministr na stanici CNN Prima News.

V letošním roce se nejedná o první podobný případ. Na jaře se dostalo na internet video, kdy strážník v pražských Řepích napadl úderem do obličeje dívku. Strážník po vyšetření případu u městské policie skončil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků