Hlavní obsah
Bývalé Háje, odkud vede cesta na Pískovou skálu u Potůčků. Foto: Rudolf Voleman, Právo

Potůčky v Krušných horách se obávají těžby kamene

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) posuzuje návrh společnosti KMK Granit z Krásna na Sokolovsku na vyhlášení chráněného ložiskového území (CHLÚ) na severním svahu Pískové skály (962 m n. m.) u Potůčků v Krušných horách. Místní jsou přesvědčeni, že případná budoucí těžba živce zatíží životní prostředí v regionu, kde se rozvíjí cestovní ruch.

Bývalé Háje, odkud vede cesta na Pískovou skálu u Potůčků. Foto: Rudolf Voleman, Právo
Potůčky v Krušných horách se obávají těžby kamene

„Vydání rozhodnutí předpokládáme v nejbližších týdnech,“ uvedla mluvčí MŽP Dominika Pospíšilová. „Stanovením chráněného ložiskového území nevzniká žadateli právo k dobývání ložiska, tomu předchází další nezbytná řízení,“ pokračovala mluvčí.

Jedná se o řízení ke stanovení dobývacího prostoru a následně žádost o povolení hornické činnosti. K žádostem je třeba zpracovat studie vlivu záměru na životní prostředí.

Jezdily by nám tady denně desítky kamionů, přitom se nám tady rozmáhá cykloturistika
Vlastimil Ondra, starosta Potůček

Starostové těžbu živce v lokalitě od začátku odmítají. „Jako obec Potůčky jsme jednoznačně proti tomuto záměru,“ uvedl starosta obce Vlastimil Ondra (nez.), podle kterého by transport kamene zatížil neúměrně místní komunikace a zvýšila by se prašnost a hlučnost.

„Jezdily by nám tady denně desítky kamionů, přitom se nám tady rozmáhá cykloturistika,“ pokračoval starosta, který nevěří, že by se mohla doprava obci vyhnout. Kvůli dalšímu zatížení místních komunikací je proti i starosta Horní Blatné Robert Petro (nez.). Starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) má obavy z dopravy živce přes sousední osadu Ryžovnu. Má rovněž za to, že již v této fázi měli být starostové okolních obcí o věci ze strany úřadů informováni.

Hornická tradice

Obavy starostů jsou ale podle předsedy správní rady společnosti KMK Granit Miroslava Kolbasy zbytečné. „Myslím, že stávající předpisy jsou dostatečně ochraňující. Způsob dopravy budou řešit až následně při dalším povolovacím procesu dopravní odborníci pod dohledem ministerstva životního prostředí,“ uvedl Kolbasa.

„Hornictví má v Krušných horách obrovskou tradici a my chceme na tradici těžby v lokalitě navázat,“ pokračoval. Připomněl, že právě hornická činnost přinesla v minulosti do Krušných hor nebývalé bohatství. „Všechny ty obce mají ve svých znacích hornické kladívko, starostové na slavnostech chodí v hornických uniformách, těžba tam vždy patřila,“ poukázal ředitel společnosti Pavel Tatýrek.

„Z mého pohledu je záměr vysoce nešťastný, protože na Pískové skále stála osada Pískovec. Je to místo, kde je písemně historicky nejstarší doložená těžba v centrální části Krušných hor z roku 1380. V posledních dvou letech tam proběhly archeologické průzkumy, které tam tu těžbu doložily,“ konstatoval Michal Urban, který měl na české straně na starosti nedávné zapsání krušnohorských hornických památek na seznam UNESCO.

„Navíc v tom území, které spadá do navrhovaného ložiska, se nachází obrovské rýžoviště cínové rudy, které patří k tomu největšímu a nejcennějšímu, co se v Krušných horách nachází. Z tohoto pohledu, pokud by mělo dojít ke zničení, tak je to nevratná záležitost a obrovská škoda,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků