Hlavní obsah
Policisté při cvičném zásahu. Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Město Říčany, Právo

Policie chce nabrat tři tisíce lidí

Vláda schválila záměr ministerstva vnitra navýšit v příštích třech letech počet policistů o tři tisíce. Prvních pět set míst by v tabulkách mělo přibýt už letos v dubnu. Policie se přitom s nedostatkem lidí potýká dlouhodobě.

Policisté při cvičném zásahu. Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Město Říčany, Právo
Policie chce nabrat tři tisíce lidí

Většina nových policistů má nastoupit do regionů, výrazného posílení se dočká i dálniční policie. V regionálních složkách policie by podle informací ČTK mělo do roku 2023 přibýt 1754 míst. „Plním slib, že posílíme policisty tam, kde je třeba, tedy hlavně v krajích. 830 z nich posílí prvosledové hlídky, které v krajích zasahují u incidentů vyžadujících okamžitou reakci. Díky tomu zajistíme jejich zásah po celém Česku do 10 minut,“ přiblížil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zhruba 300 míst by mělo být u krajských ředitelství zřízeno pro boj s nelegální migrací. V celostátních útvarech ministerstvo vnitra počítá s navýšením o 357 míst, 124 z nich by mělo přibýt v ochranných útvarech policie, které zajišťují ochranu prezidenta, ústavních činitelů nebo například zahraničních návštěv.

Dvakrát větší dálniční policie

Místa přibudou i v letecké nebo pyrotechnické službě. Zbylých 139 nových míst má sloužit k zajištění implementace vnitrostátních částí informačních systémů EU v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí (eu-INIS), která souvisí se závazky ČR vůči Evropské unii.

V příštích letech se o 750 míst rozšíří také stavy dálniční policie. Většina z nich začne sloužit na 14 nových vytvořených odděleních. Dnes je v Česku 21 dálničních oddělení policie. V těch bylo k letošnímu 1. lednu dohromady zřízeno 591 služebních míst.

Ministerstvo vnitra tím reaguje na zvýšení intenzity silničního provozu, zejména kamionové dopravy. „Rozšíření a rozvoj dálniční policie je zcela zásadní a nutný, protože policisté na dálnicích nedohlíží jen na bezpečnost a plynulost provozu, ale zajišťují veřejný pořádek, odhalují trestné činy nebo spolupracují při pátrání po osobách i věcech,“ dodal Hamáček.

Plány resortu vzhledem k dlouhodobým potížím policie přilákat nové lidi vypadají velmi optimisticky. Z dat k 1. lednu, která má Právo k dispozici, vyplývá, že policie má zhruba 43 tisíc služebních míst, k naplnění stavů však chybí téměř tři tisíce příslušníků. S plánovanými novými třemi tisíci místy tak policie bude potřebovat nabrat celkem šest tisíc nových policistů.

S nedostatkem lidí se policejní sbor potýká několik let. Zejména v době ekonomického růstu a vyšších platů v soukromé sféře není na trhu práce konkurenceschopná.

Podle policejních odborů jsou však za malou atraktivitou policejního sboru pro uchazeče o práci i další důvody. „Problémem je jednání nadřízených, nadbytečná byrokracie a řekněme nedostatečné docenění práce policistů. Nemají na co natáhnout nové příslušníky,“ přiblížil loni Právu předseda Unie bezpečnostních sborů Zdeněk Drexler.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků