Hlavní obsah
Zlaté mince objevil těsně pod povrchem země v hostýnských lesích spolupracovník muzea. Foto: MJVM

Poklad zlatých mincí z Moravy má nevyčíslitelnou hodnotu

Unikátní poklad 74 zlatých mincí ukrytý zřejmě po několik staletí pod zemí v lesích Hostýnských vrchů na východě Moravy doputoval po týdnu od objevení do sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Podle ředitele muzea Pavla Hrabce má poklad nevyčíslitelnou hodnotu.

Zlaté mince objevil těsně pod povrchem země v hostýnských lesích spolupracovník muzea. Foto: MJVM
Poklad zlatých mincí z Moravy má nevyčíslitelnou hodnotu

Zlaté mince pocházejí z poloviny 16. až ze začátku 17. století. Náhodně je objevil spolupracovník muzea těsně pod povrchem země. „Poctivý nálezce patří k okruhu muzejních spolupracovníků, kteří už opakovaně rozšířili archeologické sbírky muzea o cenné nálezy,“ přiznal Hrubec.

Archeologové ze zlínského muzea a z Ústavu archeologické památkové péče Brno se nyní na místo nálezu více zaměří. Ověří, zda se v okolí nenachází další mince, a zároveň celý prostor zdokumentují. „O původu pokladu můžeme v tuto chvíli jen spekulovat, více může napovědět další ohledání lokality. Může jít jak o majetek ukrytý někdy během třicetileté války do bezpečí někým místním, ale také o kořist některého z vojáků, pro niž se už nevrátil,“ vysvětlila archeoložka muzea Jana Langová.

Ředitel muzea Pavel Hrubec si prohlíží objevené zlaté mince.

Foto: MJVM

Podle ředitele muzea jde ve Zlínském kraji o jeden z nejcennějších nálezů za několik poslední dekád.

Nejmladší z mincí zobrazují císaře Ferdinanda II. Habsburského a spadají do průběhu 20. let 17. století, tedy do období počátků třicetileté války. Soubor dále obsahuje ražby z prostředí Osmanské říše.

Nálezné půjde do statisíců korun

Poklad teď čeká odborné očištění a podrobný výzkum. Poctivého nálezce pak podle zákona desetiprocentní nálezné. To by měl zaplatit Zlínský kraj coby zřizovatel muzea a vlastník muzejních sbírek.

„Za sebe bych byl velmi zklamán, kdyby se ten člověk nedočkal nálezného v náležité výši. Dlouhodobě s námi spolupracuje. Musíme nejprve nechat vyčíslit hodnotu pokladu, až poté se Zlínský kraj, podle toho, jak rozhodne, vyrovná s nálezcem. Nerad bych to odhadoval, ale podle mého laického pohledu má poklad mnohamilionovou hodnotu. Nálezné by tam mohlo být v řádech statisíců korun,“ dodal ředitel muzea.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků