Hlavní obsah

Pohled do krematoria: Po posledním rozloučení se pece zažehnou až na 850 stupňů

Zdaleka nejběžnějším způsobem pohřbu v Česku je kremace a své blízké pohřbívají Češi většinou v urnách. Zpopelnění volí na 90 procent pozůstalých. O to, jak takový proces probíhá, se zajímal štáb Novinek, který natáčel v krematoriu v pražských Strašnicích.

Pohled do krematoria: Po posledním rozloučení se pece zažehnou až na 850 stupňů

Pro většinu pozůstalých končí poslední rozloučení se zemřelým v obřadní síni, kde po konci obřadu tělo v rakvi zajede za kovové dveře na svou poslední cestu před spálením.

„Když rakev po obřadu zajede za kovové dveře, které se poté za katafalkem uzavřou, tak stojí na výtahu, který vede do žároviště. To je prostor, kde jsou dvě kremační zařízení a tam probíhá vlastní zpopelnění,“ popsal bývalý ředitel strašnického krematoria Julius Mlčoch.

Doba žehu

Samotné zpopelňování trvá přibližně 70 minut, záleží však na velikosti zemřelého. Kremační zařízení se také nejprve musí rozehřát na přibližně 800 stupňů.

„V horní části zařízení je to mezi 750 až 800 stupni Celsia a dole v dopalovací komoře 850 stupňů,“ upřesnil Mlčoch. V krematoriu Strašnice vše kontroluje počítač, tělo tak do zařízení pustí, až když je v něm správná teplota.

Rakev s tělem míří do pece, která je rozpálená až na 850 stupňů.

Foto: Novinky

Poté, co obsluha zkontroluje, zda došlo k dokonalému zpopelnění, ostatky se vyjmou a vychladí se. Ostatky se poté zpracovávají v tzv. kremulátoru.

„Kremulátor je v podstatě kulový mlýn, kde se pomocí koulí při otáčivém pohybu najemno rozdrtí kostní ostatky. Ty se přes děrované víko přesypou do urny, která stojí pod tím,“ vysvětlil Mlčoch.

Krematorium Strašnice je jedno z nejstarších krematorii v Česku, do provozu bylo uvedeno v roce 1932. Podle Mlčocha do konce roku 2018 zde bylo zpopelněno kolem 780 tisíc těl.

V současnosti zpopelní ve Strašnicích na pět tisíc nebožtíků ročně, ve dvou pecích zvládnou za 24 hodin zpopelnit kolem 30 těl. Že by pozůstalí chtěli být u samotné kremace, se stává jen výjimečně, jde do deseti případů do roka.

Krematorium Strašnice je jedno z nejstarších v Česku.

Foto: Novinky

Kremace v Česku probíhá přibližně u 90 procent všech zesnulých. Jde se přitom historicky o poměrně nový fenomén, třeba za Rakouska-Uherska bylo pohřbívání žehem zakázané.

Už tehdy však v Českých zemích působily spolky, které zpopelňování podporovaly. Zákon o pohřbívání ohněm byl přijat v roce 1919, v Praze bylo první tělo zpopelněno o dva roky později, a to v provizorním krematoriu na Olšanských hřbitovech.

Dodnes v Česku funguje Společnost přátel žehu, jež svým členům zajišťuje zpopelnění - bez obřadu i s obřadem - i případné umístění na hřbitov.

Změna otevíracích dob hřbitovů

Kvůli dušičkovému víkendu mají o víkendu mnohé hřbitovy otevřeno déle.

Ty pražské bude letos možné od pátku do neděle navštívit až do 18:00 hodin. Magistrát tím chce vyjít vstříc lidem, kteří kvůli práci nemohou přijít dříve. Vyšehradský hřbitov navíc zůstane v sobotu na Dušičky otevřen až do 19:30.

Olšanské hřbitovy v Praze.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků