Hlavní obsah
 

Schůze ke koronaviru skončila, poslanci neschválili vůbec nic

Poslanci se v rámci čtvrteční mimořádné schůze Sněmovny zabývali aktuální koronavirovou situací na Karvinsku a úlohou vlády v dosavadním vývoji nákazy v regionu. Kabinet čelil kritice opozice, že tamní situaci podcenil, a tak zavinil, že některé evropské země Česko vyřadily ze seznamu bezpečných zemí. Opozice, vládě navrhla několik kroků, mezi nimi například navýšit testovací kapacity na 30 tisíc vzorků denně, avšak žádný z návrhu schválen nebyl. Novinky mimořádnou schůzi Sněmovny sledovaly živě.

 
Schůze ke koronaviru skončila, poslanci neschválili vůbec nic

Vážení čtenáři, on-line přenos z mimořádné schůze Poslanecké sněmovny ke koronavirové situaci na Karvinsku je u konce. Děkujeme za vaši přízeň.

17:28 - Podle Bohuslava Svobody (ODS) bylo předem jasné, že snaha opozice je „hlasem volajícího na poušti”.

„Věděli jsme, že blok ANO, ČSSD a komunisté využijí všech svých sil. Na druhou stranu jsme jako opozice byli dohodnuti na tom, jakou máme představu a naším úkolem bylo dobře prezentovat to, co se domníváme, že je potřeba, aby ta koalice měla někde zasunuté v hlavě, a co je potřeba, aby lidé slyšeli,” doplnil poslanec na tiskové konferenci opozice po skončení mimořádné schůze.

17:25 - Předseda Starostů Vít Rakušan si postěžoval, že kabinet během několikahodinového jednání nezodpověděl řadu vyřčených otázek.

„Ty otázky, které dnes padaly, byly zcela zásadní pro to, jak bude Česká republika do budoucna zvládat takovéto krize, které mohou opakovaně přicházet. Je trochu smutné, že na mnoho z těch otázek žádná odpověď nepadla a ještě smutnější je, že v případě, kdy hlasujeme usnesení, ke kterému se už vláda zavázala, tak ani toto usnesení nám dnes nepodpoří,” uvedl Rakušan.

„Tady už jde o jakýsi vládní automatizmus nezvednout ruku pro nic, co přichází z opozice,” dodal s tím, že opozice bude na svých požadavích a zodpovězení otázek trvat i nadále.

17:17 - „To, co vidíme jako zásadní, tak je také problematika osob, které byly vládním postupem poškozeny,” uvedl za ODS Bohuslav Svoboda. Občanští demokraté chtěli, aby vláda poskytla neprodleně občanům informace, jak žádat o odškodnění v návaznosti na dopady koronavirové krize.

17:15 - „Jsme rádi, že v této věci jsme společně jako opoziční strany a současně, že je vážně smutné, že neprošel ani jeden návrh, protože se to týká celé země,” okomentovala hlasování na následné tiskové konferenci opozičních stran Pirátka Olga Richterová. Piráti po vládě marně požadovali, aby byla navýšena testovací kapacita na 30 tisíc vzorků denně.

17:03 - Zákonodárci neschválili žádný z návrhů a bod týkající se situace na Karvinsku je tak u konce. Poslanecké návrhy se týkaly například navýšení testovacích kapacit na 30 tisíc vzorků denně či uložení povinnosti ministerstvu zdravotnictví provést zátěžové testy systému zdravotní péče, tak aby byla odhalena slabá místa, která by systém mohla ohrozit v případě dalších epidemií.

16:55 - Poslanci se po několikahodinové debatě dostali k hlasování.

16:30 - „Věřte tomu, že nemáme ruce v kapsách. Velmi aktivně na všem pracujeme, chceme aby systém chytré karantény 2.0 fungoval. Téma nemoci covid-19 nás tu čeká ještě v následujících měsících, a děláme maximum pro to, abychom připraveni byli a věřím, že zvládneme i situaci na Karvinsku,” prohlásil ministr.

16:22 - Za řečnický pult se postavil po několika urgencích ministr Vojtěch. Uvedl, že řadu z položených otázek zodpověděla již hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Samotné trasování podle něj funguje velmi dobře, a personálně se to zvládá.Spolupracují na tom místní hygienici, jejich volní kolegové z dalších krajů, a povoláni byli, stejně jako v době krize, také medici. Uvedl to v reakci na četné dotazy týkající se případného využití armády, aby se proces trasování urychlil.

16:03 - „To, že pan ministr pracoval 18 hodin denně, my jsme pracovali 24 hodin denně, ale to si situace žádala. Nevytahujme se,“ reagoval Bohuslav Svoboda (ODS) na slova Volného.

16:02 - Reakce se Výborný dočkal záhy, nikoliv však od ministra Vojtěcha, ale od poslance ANO Jana Volného.

„Víte, co to znamená kázat vodu a pít vino. Jestli tu řeknete, že tu ministr zdravotnictví dřel tři měsíce osmnáct hodin denně, že sedí jak tvrdé Y, když si pečlivě vše zapisuje. To vaše výrazivo je pro mě nepřijatelné,“ zastal se ministra Volný.

15:57 - Marek Výborný se pustil do ministra Vojtěcha, že sedí v jednacím sále a nereaguje poslancům na dotazy.

„To, že kašlete na nás, to jsme si zvykli, ale sleduje to veřejnost. Zazněly tu prioritní dotazy, a měl byste mít tu slušnost reagovat. Nic, ticho. Sedíte tu jako tvrdé Y, a nejste schopen reagovat na dotazy, ne kvůli nám, ale kvůli veřejnosti,” rozoohnil se Výborný.

15:48 - Na to, že členové kabinetu poslancům nezodpověděli řadu otázek, upozornil ve svém projevu i poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Řešil například to, že není zajištěna dodatečně diagnostika nových případů, a jak je Česko připraveno případnou další vlnu epidemie či nová lokální ohniska. Své dotazy, které byly téměř totožné jako ty od jeho předřečníka, mířil na ministra zdravotnictví Vojtěcha.

„Kroky, které děláte musí být veřejně diskutovány, aby se předešlo panice. Věnujte se tomu pane premiére, ministře a na všechny otázky, které klademe, mějte připravenou odpověď,” apeloval Svoboda.

15:38 - Na plénu vystoupil i poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. Podle něho členové vlády na většinu poslaneckých dotazů neodpověděli. Svůj proslov stočil také na závěr k vakcíně. „Na podzim bude k dispozici očkovací látka. Je načase se začít připravovat na to, až bude k dispozici. Jakým systémem plánujeme občany proočkovat? Jakým stylem jí koupíme,“ tázal se Válek.

15:24 - Poslanec Juránek (KDU-ČSL) se s hejtmanem Vondrákem (ANO) přou o výklad krizového zákona a možnosti vyhlášení stavu nebezpečí.

15:21 - Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se kritice poslanců bránil tím, že mu jakožto hejtmanovi současné zákony neumožňují přerušit těžbu v dolech OKD. Uvedl také, že pandemie koronaviru nejsou povodně, a tudíž není možné vyhlásit stav nebezpečí.

15:10 - Horníků na Karvinsku se zastával i lidovecký poslanec Stanislav Juránek. „Nikdy nebudeme připraveni na všechno, a to ani na koronavir. Musíme mít ale ve všem určitý řád,“ uvedl Juránek.

Lidovec se stejně jako jeho předřečníci vymezil vůči Hájkově kritice, že KDU-ČSL je v Moravskoslezkém kraji v koalici a na rozhodování má vliv. Pravomoci má podle Juránka pouze hejtman. Zákonodárce si také postesk, že jeho slova Hájek nezaregistruje, protože v jednacím sále není.

14:47 - Slova se ujal opět i Josef Hájek, který hájil svoje slova na adresu Zuzany Klusové. „Ona dokázala zaříznout těžbu na dolech OKD a dolech Darkov. To je jako kdyby lesníkům zakázala kosit. Co se týče hornictví? Já tam byl 36 roků. Já když zavřu oči, tak se orientuju na šachtách, na úpravnách i v podzemí. Skutečně tomu rozumím” sdělil Hájek.

14:40  - Do debaty se přidal i poslanec Jakub Janda (ODS). „Nepřipadá mi, že vy, jako bývalý horník, hájíte horníky. Spíše hájíte zájmy vlády, která tady selhala,” řekl Janda Hájkovi.

14:38 - Lukáš Černohorský (Piráti) se vymezil vůči slovům Josefa Hájka, který zkritizoval Pirátskou zastupitelku Karviné Zuzanu Klusovou. Pokud si podle něho Hájek myslí, že se málo zajímá o horníky, tak dostatečně nesleduje její práci.

„Ona se zastává lidí, kteří jsou utlačováni bezohledností, jako jsou ti, které OKD neodškodňuje od důlních škod a dalších,” uvedl poslanec.

14:30 -  Schůze v Poslanecké sněmovně pokračuje.

13:00 - Následuje polední pauza. Poslanci budou znovu jednat od 14:30.

12:58 - Krátce před polední přestávkou se slova ujal poslanec ANO Josef Hájek. Stát podle něj v případě OKD selhal, avšak před několika lety, když důlní společnost nechal zprivatizovat miliardáře Zdeňka Bakalu.

„V případě OKD došlo k selhání státu. Stát zavinil, že se tato společnost dostala do rukou Bakaly, který tu společnost vytuneloval. Bakala ukradl 45 hornických bytů a 45 tisíc rodin okradl,” hájil nynější vládu Hájek.

Pustil se také do některých opozičních stran. „Nevěřím, že piráti jsou vedeni snahou horníkům pomoci. Kdo je vaše lídryně? Zuzana Klusová, ta má ráda horníky, jako pan Okamura migranty,” prohlásil Hájek a pustil se také do lidovců a ODS.

12:51 - Poslanci pirátů Petru Třešňákovi chybí podrobnější data o chytré karanténě.

„Kdyby byla data už nyní podrobnější, nemusela by se tu chytrá karanténa stále, a i dnes omílat, a mluvit o ní jako o Columbově manželce,” nadhodil Třešňák a odkazoval tak na manželku seriálového detektiva Columba, o níž nikdo moc netuší a nikdo ji nikdy neviděl.

12:42 - Slovo si vzala krajská hygienička Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová, která vysvětluje práci svých kolegů, kterých pod jejím vedením pracuje asi 40. Podle ní do práce chodí povrchoví zaměstnanci dolů a probíhá tam příprava na odstávku, čímž reagovala na dotaz Richterové.

12:34 - Pirátka Olga Richterová se obrátila ministra zdravotnictví s otázkami týkajícími se toho, jak jsou vláda a hygienici připraveni na případné nové ohnisko, které by bylo srovantelné s OKD. 

„Při největším náporu pomáhala armáda. Máte domluvené, že když se objeví další lokální ohnisko, máte nějaké další kapacity, další trasovače?,” tázala se Richterová. Zopakovala také dotaz svého kolegy Lukáše Černohorkého, proč jsou doma pouze jen někteří zaměstnanci dolů, a proč například pracovníci úpraven stále chodí do práce.

12:11 - „Plíce horníků jsou v takovém stavu, že ani tomu covidu se tam nedaří. Proč jsou plíce kuřáků méně náchylné na covid? Není tam prostě tak kvalitní podhoubí, aby tam covid přežil,“ přednesl svou teorii komunistický poslanec Leo Luzar. Češi se podle něj také budou muset s koronavirem naučit žít, protože nikam nezmizí.

12:02 - Podle poslance Jakuba Jandy (ODS) za situaci na Karvinsku může vláda, nikoli vedení Moravskoslezského kraje. ”Vláda se na Karvinsko a celý Moravskoslezský kraj vykašlala. Jednala by stejně, kdyby šlo o Prahu? Nemyslím si,” kritizoval postup Janda.

Premiér Andrej Babiš ve Sněmovně

Foto: Petr Horník, Právo

Připomněl také dlouhé čekací doby na výsledky testů, malé kapacity, ale i nefunkčnost chytré karantény. „O chytré karanténě nemá cenu mluvit, protože i jen to označení chytrá se ukázalo jako nesmysl,“ dodal.

11:52 - „V tuto chvíli neřeknu, kdy bude celý projekt u konce. Ani světově není jasné, že by nějaká účinná vakcína byla na dohled. U nás bude brzy dokončena první, laboratorní fáze,” reagoval ministr Vojtěch na dotaz poslance Čižinského, jak to vypadá s vakcínou proti covidu.

11:49 - Na Výborného faktickou poznámkou reagoval vicepremiér a šéf resortů průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Podle něj nemá Výborný přesné informace, protože Správa státních hmotných rezerv nyní už soutěží ochranné prostředky za zhruba 3,5 miliardy korun.

11:37 - Poslanec a bývalý předseda lidovců Marek Výborný se pokusil stočit diskusi od aktuální situace na Karvinsku také na vyhodnocení dosavadních kroků vlády, například centrální nákupy, ale i připravenost Česka na případnou další vlnu pandemie koronaviru.

„Vláda dle mého v tomto nedělá nic, protože finanční prostředky, které měly být alokovány ve prospěch Správy státních hmotných rezerv pro potřeby prevence, která může být na podzim potřeba, tak to vláda odmítla,“ uvedl.

11:28 - Poslankyně lidovců Pavla Golasowská, která byla zvolena za Moravskoslezský kraj, odmítla kritiku snášející se na hlavy horníků, kteří údajně mohou za rozšíření nákazy na Karvinsku.

Schůze Parlamentu. Na snímku hlavní hygienička Jarmila Rážová

Foto: Petr Horník, Právo

„Nyní, když OKD postihla epidemie, se stát ve vlastní firmě rozhodl ignorovat omezení provozu. Havíři museli do práce. Nic jiného jim nezbývalo, pokud nechtějí ztratit práci. Dokonce byli nařčeni, že oni sami mohou za rozšířeni epidemie. To považuji za nehoráznost,” opáčila.

11:22 - Šéf komunistů Vojtěch Filip připomněl, že Česko od roku 2011 nemá aktualizovaný pandemický plán. Vyzval tedy ministra zdravotnictví, aby zařídil jeho aktualizaci, abychom byli schopni reagovat na případné další epidemie.

11:19 - Za řečnickým pultem pronesla svou řeč hlavní česká hygienička Jarmila Rážová. Hájila práci hygieniků a epidemiologů.

11:07 - „Vy, teflonový ministr zdravotnictví vždy s mírným úsměvem na rtech od začátku krize říká, jak vše hezky funguje a vše zvládáme, ale ono to nefunguje,” pustil se do Vojtěcha Rakušan.

11:02 - Šéf STAN Vít Rakušan zkritizoval pomalou reakci ministerstva zdravotnictví. Připomněl, že část zastupitelů už v polovině května vládě zaslala otevřený dopis, v němž požadovali například plošné testování.

„Stigmatizace nějakého regionu z toho důvodu, že se tam vyskytla nákaza, ukazování na jeden region, je cesta do pekel,” připomněl Rakušan v souvislosti se svalováním viny za vyřazení Česka ze seznamu bezpečných zemí právě kvůli regionu Karvinska.

Předseda STAN Vít Rakušan.

Foto: Jan Handrejch, Právo

10:58 - „Strategie vlády o promořování nehovoří a ani není, ale příroda je silnější než my,” reagoval na ně poslanec ANO Josef Hájek.

10:57 - S dotazy na plošné promořování se přidal i poslanec Jan Čižinský.

10:56 - Pustila se do vlády i za to, že doly dosud neuzavřela. „Změnila se snad strategie vlády a najeli jsme teď na promořování,“ ptala se ministra Pekarová.

10:48 - Do Vojtěcha i vlády se pustila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Kritizovala především nefunkčnost tzv. chytré karantény. „Možná by se lépe chytl název blbá karanténa,” řekla.

10:32 - Proti tomu se ohradil hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec ANO Ivo Vondrák.

„Každý systém má své fyzické možnosti. Není to tak, že by se netestovalo a nebylo kde testovat,” prohlásil s tím, že není možné nastavit velké kapacity a pak je nevyužít.

Hejtman Ivo Vondrák

Foto: Petr Hloušek, Právo

10:30 - Opoziční poslanci kritizovali i to, že probíhá málo testů a že jejich počet každým dnem klesá.

10:05 - „Nechápu, že se můžeme tvářit, že vše probíhá jako podle plánu. Ta reakce byla neuvěřitelně pomalá,“ prohlásila Richterová.

10:00 -  S požadavkem na otestování všech horníků OKD a členů jejich rodin přišla místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. To se podle ní dosud nestalo.

9:40 - „To, že jsou na Karvinsku nárůsty nakažených, je vlastně pozitivní,” pokračoval ministr s tím, že je to dobře, protože to znamená, že se případy odhalily. Na Karvinsku jde o téměř 1400 aktivních případů

„Musíme se se situací naučit žít a ne z toho dělat něco víc, než to je,” dodal Vojtěch.

9:34 - Propuknutí nákazy na Karvinsku není podle Vojtěcha selháním systému. „Nemůžeme z jednoho ohniska dělat fatální selhání systému. Naopak to, že se podařilo ohnisko takto masivně testovat a dočasně to vedlo k nárůstu nakažených, je vlastně dobře,” pokračoval ministr.

9:32 - Výhodou chytré karantény je podle něj navíc i to, že když je někde velké ohnisko, posílí se krajské hygieny.

9:31 - „To, že je ohnisko masivní, to je věc, která je poměrně náročná pro krajskou hygienu. Ta byla ale posílena, a to je právě prvek chytré karantény,” prohlásil před poslanci.

„Musíme si uvědomit, že virus zjevně neustupuje na své síle. Musíme to brát jako fakt. Představa některých, že je tady chytrá karanténa a to znamená, že tady nemoc nebude a zmizí, tak to je nepochopení. Chytrá karanténa je pouze nástroj,” prohlásil ministr Vojtěch.

9:30 - První vysvětlení dává poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

9:25 - „Občané se na mě obrací. Vadí jim očerňování a šíření paniky a děsu,” prohlásil Hanzel s tím, že jsou lidé pranýřováni ze strany všech ostatních Čechů.

9:24 - Vládu kritizoval i bývalý primátor Karviné a místopředseda Poslanecké sněmovny a poslanec ČSSD Tomáš Hanzel.

9:20 - Podle poslanců vláda nechtěla uzavřít doly OKD, protože se jedná o stoprocentně státem vlastněný podnik a vznikla by tak velká finanční ztráta. Na to zatím ministři nereagovali.

9:17 - Bartošek se ptá vlády a ministrů, kdy se dozvěděli o tom, že je v OKD až 20 procent nakažených, jak testovali a proč nedošlo k plošnému testování.

„Jak je možné, že 950 pozitivních nálezů na Karvinsku neaktivovalo ze strany vlády rázná opatření,” ptal se Bartošek s odkazem na uzavření Uničovska, které bylo na 14 dnů uzavřeno v Březnu.

9:14 - Slova se ujal předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek, který poděkoval poslancům napříč všemi stranami, že podpořili jednání.

9:03 - Kromě situace na Karvinsku by měl premiér Andrej Babiš (ANO) poslance informovat o postoji vlády k připravovanému fondu obnovy Evropské unie. Vyzvali ho k tomu lidovci.

9:00 - Schůze Poslanecké sněmovny začala.

8:55 - Sama Klusová psala dokonce Andreji Babišovi i ministryni financí Aleně Schillerové dva dopisy, ale zůstaly bez odpovědi.

„Mrzí mě, že se o to vláda začala intenzivně zajímat až tehdy, kdy situace na Karvinsku ovlivnila dovolenou ostatních Čechů,” dodala Klusová.

8:51 - Ještě před začátkem schůze Poslanecké sněmovny měli tiskovou konferenci k situaci na Karvinsku Piráti.

„Situace je u nás velmi vážná a nemáme pocit, že by ji měla vláda pod kontrolou. Horníci na rizika šíření nákazy upozorňovali už v březnu,” prohlásila na tiskové konferenci Zuzana Klusová, která za Piráty vede krajskou kandidátku v Moravskoslezském kraji a z kraje pochází.

8:50 - ON-LINE reportáž začíná.

Návrh KDU-ČSL svolat mimořádnou schůzi podpořily opoziční strany i vládní ČSSD a ANO. Schůze začíná v 9 hodin. Politici kritizují to, že firma včas nepřerušila těžbu. Doly se uzavřely až začátkem července, ač k tomu kraj vyzýval už měsíc. OKD patří státu.

„Půjde o to, jak ministerstvo zdravotnictví zvládá situaci v Karviné. Ministr zdravotnictví evidentně udělal vládě a ministerstvu zahraničí velké problémy,“ prohlásil v úterý předseda KSČM Vojtěch Filip v návaznosti na kroky některých států a vyřazení Česka ze seznamu bezpečných zemí.

Horníci za to nemohou

Lidovci zase odmítají svalování viny na horníky. „Před 14 dny jsme se ptali, jakým způsobem vláda situaci v OKD řeší, a neodpověděli nám na to,” prohlásil na úterní tiskové konferenci jejich lídr Marian Jurečka.

Obdobně se vyjádřil také předseda ODS Petr Fiala. „Je až nechutné, jakým způsobem se ministr Vojtěch i premiér vymlouvají a představují se jako alibisté, svádějí to na epidemiology, hygieniky a horníky,“ řekl Fiala.

Piráti budou taktéž požadovat, aby proběhlo testování všech zaměstnanců OKD a členů jejich domácností.

Poslanci chtějí mimo jiné, aby vláda vysvětlila, jak je Česko připraveno, aby se podobné lokální ohnisko neopakovalo. „Musíme se z tohoto ohniska poučit. Nemůžeme jen tak mlčet, vláda musí říct, jaká další opatření do budoucna má,” dodal v úterý šéf lidovců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků