Hlavní obsah
Nejvyšší správní soud v Brně Foto: Miroslav Homola, Právo

NSS: Pandemická opatření prozkoumáme v řádu týdnů

Opatření vydávaná podle v pátek schváleného pandemického zákona by měl v případě jejich napadení přezkoumávat Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně. Jeho předseda Michal Mazanec v neděli prohlásil, že délka soudního přezkumu nebude možná v rámci dní, ale několika týdnů. Kvůli nové činnosti NSS se může protáhnout některá jeho další agenda.

Nejvyšší správní soud v Brně Foto: Miroslav Homola, Právo
NSS: Pandemická opatření prozkoumáme v řádu týdnů

Pandemický zákon schválila Sněmovna v pátek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice podle něj dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření koronaviru.

Návrhy na zrušení ministerského mimořádného opatření se bude zabývat NSS, opatření hygienických stanic budou moci lidé napadnout u krajských soudů.

„Při přezkumu mimořádných opatření podle pandemického zákona půjde velmi pravděpodobně o složité a rozporuplné rozhodování ve značném množství případů. Je třeba položit důraz nejen na rychlost, ale současně s tím i na právní a argumentační kvalitu našich rozhodnutí. Jsme si totiž dobře vědomi reálných dopadů rozhodnutí do života velkého množství lidí,“ konstatoval Mazanec ve svém prohlášení.

„Nelze však očekávat, že budeme rozhodovat v řádu dní. Je třeba provést všechny zákonné úkony předcházející samotnému rozhodnutí, včetně přípravy, nařízení a uskutečnění jednání v pouhých dvou jednacích síních pro celý soud,“ popsal předseda.

I za cenu odsunutí jiné agendy

Podle Mazance je ale důležité, aby NSS rozhodoval v řádu jednotek týdnů i za cenu, že ostatní agenda bude muset být odsunuta.

„Obracím se proto na stávající účastníky řízení i na veřejnost s prosbou o pochopení zcela mimořádné situace, do které se NSS nyní dostává,“ dodal.

Mimořádná opatření budou vyžadovat souhlas vlády, budou muset být zdůvodněna z hlediska epidemické situace i rizik. Každé dva týdny se bude přezkoumávat potřebnost restrikcí, vláda o nich ve stejném intervalu bude muset informovat Sněmovnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků