Hlavní obsah
Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) Foto: Právo

Nejsem žádná oběť zákulisních her, odmítá záchranářka tvrzení Jermanové

Záchranářka Veronika Brožová odmítla tvrzení středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), že se stala obětí zákulisních půtek, které mohou mít politický podtext. Hejtmanka to v pondělí dopoledne uvedla v prohlášení, kterým se pokusila osvětlit, proč podala trestní oznámení, kterým kraj reagoval na otevřený dopis Brožové o nedostatku ochranných pomůcek pro záchranáře.

Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) Foto: Právo
Nejsem žádná oběť zákulisních her, odmítá záchranářka tvrzení Jermanové

„Já se necítím být obětí politických půtek. To, že to má nějaký politický dopad, je zřejmě tím, že je před volbami. A samozřejmě určité strany se snaží toho nějakým způsobem využít. Ale to není moje iniciativa a já se do žádných politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout ani nikdy zatáhnout nenechám,” řekla v pondělí Brožová.

„Politiku řeším jen v období voleb, kdy jdu jako běžný civilista s obálkou k urně,” dodala s tím, že není členkou žádné politické strany.

Hejtmanka v pondělí bez dalších podrobností přišla s tvrzením, že se Brožová stala součástí zákulisních politických půtek a ona sama prý podepíše petici na její podporu.

Zároveň však stále nevysvětlila, na koho je směřováno podané trestní oznámení. Brožová uvedla, že ji policie nekontaktovala. „Oficiálně o tom nic nevím. Vím to jen přeneseně z médií, informují mě o tom různí reportéři, redaktoři, ale oficiálně od Policie České republiky nic nevím,” uvedla žena, jejíž otevřený dopis hejtmance popisující nedostatek ochranných pomůcek na stanovišti středočeské záchranky ve Zdibech zveřejnil v rámci svého textu server Náš region.

Proti tvrzení Brožové o nedostatku ochranných pomůcek se na pondělním zasedání středočeského zastupitelstva za záchranku vyslovil i Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení.

„Jestliže ve Zdibech neměli prostředky, my jsme to skutečně nemohli vědět, proto jsme je tam nevezli. Nicméně tam zřejmě došlo k omylu, kdy paní staniční sestra ze Zdib neměla jenom tři obleky a jeden respirátor. Tam byly tři kompletní balíčky pro vysoce rizikové nákazy, v každém balíčku jsou dva respirátory, je tam oblek, jsou tam rukavice a jsou tam brýle,” uvedl Houdek.

Balíčky nelze vybrakovat

Brožová zareagovala, že Houdek má pravdu v tom, že balíček je vybaven dvěma respirátory, a to jedním pro pacienta a jedním pro záchranáře. Kdyby si z něj záchranáři respirátory vzali, tak se podle Brožové vystaví problémům při budoucím použití balíčku.

„V okamžiku, kdy potřebujete jet k vysoce rizikovému pacientovi, tak ho použijete, a ne že budete rozbalovat balíček, který už je vybrakovaný a je bez respirátoru. To by ten balíček potom postrádal smysl," dodala.

Podle Houdka se skutečně „žilo ze dne na den a z hodiny na hodinu". „Měli jsme zásoby třeba pouze na 24 hodin, ale vždy, když bylo potřeba a avizovali jsme takovouto situaci, tak jsme pomoc od kraje skutečně dostali," tvrdí Houdek. Záchranářům podle něj pomáhala i veřejnost.

O dobré ochraně záchranářů podle něj hovoří i fakt, že za celou dobu se covidem-19 nakazili pouze dva zaměstnanci záchranné služby, ani v jednom případě se tak nestalo při výkonu zaměstnání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků