Hlavní obsah
Senátor Jiří Drahoš Foto: Petr Horník, Právo

Na Tchaj-wan se vydá i senátor Drahoš. Nikam jsem se nepřifařil, tvrdí

Na Tchaj-wan se chystá kromě šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na podzim i senátor Jiří Drahoš (bez politické příslušnosti). Nepojedou ale spolu, Drahoš odletí o necelé dva měsíce později. Podle něho měl cestu naplánovanou daleko dříve a má již domluvené fixní termíny.

Senátor Jiří Drahoš Foto: Petr Horník, Právo
Na Tchaj-wan se vydá i senátor Drahoš. Nikam jsem se nepřifařil, tvrdí

„Objevily se zprávy, že jsem se přifařil k tomuto tématu. Moje cesta ale byla plánovaná daleko dříve a já jsem byl daleko dříve rozhodnut jet,“ sdělil Novinkám Drahoš. Odletět by měl 21. října, tedy necelé dva měsíce po Vystrčilovi.

Proč se nepřidá k cestě šéfa horní komory, odůvodnil tím, že má fixní termíny. „Milošem Vystrčilem jsem byl osloven, abych se účastnil jeho cesty. Mám ale fixní termíny, jako jsou česko-tchajwanské technologické dny, které začínají 27. října,“ dodal Drahoš.

Chce s sebou vzít kolegy z vědecké komunity i zástupce firem zabývajících se kyberbezpečností. „Moje cesta bude mít více vědecko-technologický aspekt,” přiblížil senátor.

Drahoš se na rozdíl od Vystrčila nechystá letět vládním speciálem. „Účastníci z firem si to budou platit sami. Já si to jako předseda výboru budu financovat ze senátních zdrojů. To bude ale prakticky jediný větší výdaj,“ řekl Novinkám Drahoš.

Vystrčil odletí v srpnu 

Vystrčilova cesta by se měla uskutečnit od 30. srpna do 5. září. Šéf horní komory počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní spolupráce.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) už také v úterý uvedl, že je připraven delegaci poskytnout vládní letoun.

Vystrčil misi považuje za správnou z hlediska ekonomického rozvoje, rozvoje vzdělání, vědy a kultury. Druhým důvodem podle něj je trvání na hodnotách revoluce z roku 1989 jako vláda práva, svoboda a demokracie, které se v současnosti střetávají s „počítáním grošů”.

Cestu na Tchaj-wan plánoval také Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), který ale letos náhle zemřel. Jeho žena Věra Kuberová pak pravděpodobně doprovodí na cestě Vystrčila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků