Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Na Šumavě chtějí vypalovat vřesoviště

Součástí přípravy dokumentu o zásadách péče v národním parku Šumava je i návrh správy parku, který chce obnovovat vřesoviště jejich vypalováním. Podobně se to dělá například v chráněné krajinné oblasti Brdy nebo v USA. Někteří starostové šumavských obcí i Jihočeský kraj to však považují za velmi nebezpečné.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Na Šumavě chtějí vypalovat vřesoviště

„Je to s nadsázkou hra s ohněm. Pamatuji si, že před třemi roky tady na Šumavě hořelo rašeliniště a hasiči se s tím vypořádávali několik týdnů. Oheň se velmi rychle rozšiřuje a bylo by to krajně nebezpečné,“ míní například starosta Kvildy Václav Vostradovský (nez.).

Návrh se nelíbí ani hejtmance Jihočeského kraje Ivaně Stráské (ČSSD). „Je to zvláštní způsob bezzásahovosti a rozhodně to u nás není běžné. Myslím, že to vypadá trochu paradoxně, když pokutujeme lidi při vypalování mezí a na druhé straně chceme takto zasahovat na Šumavě. Je tady také nebezpečí, že se bude požár rychle šířit a vymkne se kontrole. Rozhodně se proti této části dokumentu budeme vymezovat,“ řekla Právu Stráská.

Jako první informovala o záměru správy MF Dnes. Mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák uvedl, že dokument o zásadách péče je v pracovní fázi.

„Rozhodně se ale nejedná o nic tajného, jde o pracovní verzi, která se stále mění a vyvíjí. Zrovna dnes je další jednání za účasti rady národního parku, tedy vědců, zástupců obcí i krajů,“ řekl v pondělí Dvořák s tím, že vypalování je jednoduchý způsob, jak obnovovat vřesoviště.

„Šumava hořela vždy“

„Šumava vždy hořela a je to ryze přírodní jev. Hořely jak lesní, tak nelesní plochy. Požárovým managementem chceme obnovovat jen vřesoviště. Zaujímají jen malá místa, maximálně o rozloze několika arů. Aby nezanikla, musíme na nich činit zásahy. Přitom jsou důležitá pro životní prostor mnoha desítek druhů bezobratlých,“ upozornil Dvořák.

Vypalování mezí podle něj nelze srovnávat s možnými řízenými zásahy na Šumavě.

V případě, že by vypalování vřesovišť nakonec v zásadách péče bylo, zajišťovali by je pravděpodobně hasiči. „Myslím si, že by to probíhalo podobně jako v Brdech, kde to hasiči pojali jako cvičení,“ dodal Dvořák.

Zatím je dokument zásad péče pouze v pracovní verzi. Po projednání jej bude správa parku posílat na ministerstvo životního prostředí k připomínkování, následně jej předloží radě parku ke schválení a nakonec představí veřejnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků