Hlavní obsah
Na covidovém oddělení KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pomáhají i medici Foto: Univerzita Karlova/Vláďa Šigut

Model ÚZIS se naplňuje. Počty hospitalizovaných předpověděl měsíc dopředu

V nemocnicích se aktuálně nachází více než 6600 lidí s koronavirem, tisícovka z nich je ve vážném stavu. Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) tak vyšla předpověď ze začátku října. Nejblíže jsme modelu, který byl vytvořen pro hodnotu R ve výši 1,4.

Na covidovém oddělení KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pomáhají i medici Foto: Univerzita Karlova/Vláďa Šigut
Model ÚZIS se naplňuje. Počty hospitalizovaných předpověděl měsíc dopředu

Podle optimistického scénáře mělo být nyní sice reprodukční číslo, které ukazuje počet nakažených lidí od jednoho pozitivně testovaného, na hodnotě 1,2. Dosahuje však 1,36. I tak se jedná o mírné zlepšení od 9. října, kdy se pohybovalo kolem 1,5.

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška je však pro zpomalení epidemie potřeba, aby bylo číslo nižší než jedna.

A jak již dříve navíc upozornil, i kdyby bylo dle příznivého scénáře na konci října „pouze” 4500 hospitalizovaných, došlo by brzo k naplnění dostupných kapacit, které tehdy hlásily nemocnice.

Optimistická čísla tak ČR sice překročila již před několika dny, nadále však dochází k rozšiřování lůžkových kapacit, aby nemocnice situaci zvládaly. Stát tak rozhodl mimo jiné o vybudování polní nemocnice v pražských Letňanech, jejíž přípravy armáda už dokončila. Další lůžka se chystají na brněnském výstavišti.

Na konci října 8 tisíc hospitalizovaných

V současnosti se tak nacházíme nejblíže modelovanému scénáři, který odhaduje na sobotu 31. října kolem 8 tisíc hospitalizovaných pacientů.

Jak však upozornil ředitel FN Motol Miloslav Ludvík, zhruba čtyřicet procent hospitalizovaných nemá příznaky. „Spoustu lůžek v nemocnicích blokují pacienti, kteří by měli ležet spíše na sociálních lůžkách s lehkou zdravotní pomocí,“ řekl Novinkám.

Počet nakažených roste pomaleji

Zároveň tento scénář počítal v druhé polovině října průměrně s 16 390 novými nakaženými denně. Ač tato situace doposud nenastala, i zde opakovaně padají rekordy.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, se už koronavirem nakazilo téměř 300 tisíc lidí. Vyléčilo se jich zatím více než 112 tisíc. Celkem s onemocněním covid-19 doposud zemřelo 2630 osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků